Скандалните фурми стигнаха до болницата в Козлодуй.
В началото на седмицата екзотичния плод, който трябваше да бъде дарение от медицински материали за България от Обединените арабски емирства, е бил раздаден благотворително на лекарите от МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Козлодуй.
Медиците обаче не са се зарадвали на непоискания подарък, разбра “Зов нюз”.
Напротив, възмутени са от опита за отчитане на благотворителсност, след като собственикът на Градус сам призна, че е направил добра печалба от “дарението”.
Припомняме че, на 15 април 2020г. разследващия сайт Биволъ разкри, че обявените гръмко 15 тона медицински консумативи от ОАЕ за борба с коронавируса се оказаха много по-малко – около 3 тона. В понеделник от Абу Даби с два самолета на България Ер са доставени основно… фурми. Срещу тях фирма на Пеевски и близката до властта Градус са закарали на шейховете 32 тона месо и млечни продукти, като са платили и полетите.
Трансферът на стоките до Абу Даби и обратно беше придружен лично от министъра на икономиката Емил Караниколов. Акцията получи огромно медийно покритие, включително и от страна на Националния оперативен щаб. От официалното правителствено съобщение, ретранслирано във всички медии се разбра, че “ОАЕ осигуряват за България 15 тона медицински консумативи – маски, ръкавици, дезинфектанти и облекла, както и храна”.
„Обадиха ни се в началото на миналата седмица от БЧК и казаха, че има дарение за нас и толкоз, като уточниха, че това е за колегите, които са работили на ,,първа линия‘‘.
Бяха раздадени по отделенията в болницата. Имаше като дарение включително и някакво разтворимо кафе. Но както се казва, като ти се дава някакво дарение, трябва да го приемаш, обяснява директорът на болницата в Козлодуй д-р Дилян Петров, пред сайта kozloduy-bg.info.
Имаше достатъчно и ние се постарахме да има за всички в отделенията на цялото здравно заведение, тъй като всички се включиха в борбата с Ковид-19, понеже естеството на работа е такова.
Не са с изтекъл срок на годност фурмите, а това което се вижда на самия плик е датата на производство. Дори има освен дата и час, а на самите кашони си пише, че срокът е до края на тази година. В крайна сметка всеки има право ако не му харесва дарението, да не го взима.