В секциите с машинно гласуване те са над 27%, останалите са гласували с хартиена бюлетина, сочат данните на ЦИК. “Разбира се някои машини не започнаха работа, а с други беше преустановено гласуването, но сигурността на вота не е нарушен”, каза Стоева.
Въвеждането на машинното гласуване трябва да следва гарантирането на сигурността на вота, особено с оглед на предстоящите местни избори, допълни Стоева, изразявайки задоволство, че Комисията е успяла да се справи въпреки кратките срокове. Председателят на ЦИК отбеляза още, че е необходима постоянна изборна администрация.От машинното гласуване не са се възползвали много хора. Това посочи председателят на ЦИК Стефка Стоева пред БНР. “Не са много гражданите, които са гласували машинно. Само 158 968 души общо са се възползвали, т.е. 7,59%”, съобщи тя и припомни, че на предишните избори машинното гласуване е било под 1%.

Според нея първо е необходимо да се направи сериозен и задълбочен анализ на изборите, след което да се правят заключения за необходими промени в изборното законодателство. “Защо РИК да не са постоянно действащи като ЦИК. По-добре би било да бъдат постоянно действащи органи, а аз бих ги предложила като промяна в законодателството. Има несъответствия между много текстове, които са изменяни. Тежко е издаването на актове и наказателни постановления и когато ЦИК наказва е важно това действително да бъде реализирано”, обясни Стоева. Стоева изрази мнение, че след като е отпаднала санкцията за задължително гласуване, опцията “Не подкрепям никого” вече няма смисъл.
Според нея най-важното било, че изборите са преминали законосъобразно, без голям брой сигнали и жалби.