Днес Европейската комисия и върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност представиха амбициозни планове за насърчаване на равенството между половете и овластяването на жените в областта на външната дейност на Европейския съюз като цяло.

obyava za rabota vratsa

Макар да бе постигнат значителен, но неравномерен напредък в утвърждаването на правата на жените и на момичетата, все още никоя държава в света не е на път да постигне целта за равенство между половете и за овластяване на всички жени и момичета до 2030 г. Освен това здравните и социално-икономическите последици от кризата с COVID-19 засягат непропорционално жените и момичетата.

Например, поради по-високия дял на нерегламентираната трудова заетост в уязвими сектори при жените, техният процент на безработица е 1,8 пъти по-голям, отколкото при мъжете. Бедността сред жените може да се увеличи с 9,1 %.

За да се справи с това новият план на ЕС за действие относно равенството между половете и овластяването на жените във външната дейност за периода 2021—2025 г. (GAP III) има за цел да ускори напредъка в овластяването на жените и момичетата и да запази постигнатото по отношение на равенството между половете през последните 25 години след приемането на Декларацията от Пекин и нейния план за действие.

Върховният представител/заместник-председател на Комисията Жозеп Борел заяви:

Гарантирането на едни и същи права на всички овластява нашите общества. Прави ги по-богати и по-сигурни. Това е факт е, който надхвърля принципите или моралните задължения. Участието на жените и момичетата и заемането от тях на ръководни длъжности е от основно значение за демокрацията, правосъдието, мира, сигурността, просперитета и постигането на по-екологично чиста планета. С този нов план за действие ние настояваме за по-голям и по-бърз напредък към постигането на равенство между половете.“

Комисарят в областта на международните партньорства Юта Урпилайнен заяви: 

„По-силният ангажимент по отношение на равенството между половете е от ключово значение за устойчивото глобално възстановяване от кризата с COVID-19 и изграждането на по-справедливи, по-приобщаващи и по-проспериращи общества. Жените и момичетата са на първа линия в борбата с пандемията и трябва да им бъде предоставена водеща позиция при възстановяването. Като Комисия, която се съобразява с равенството между половете и с геополитикатаискаме да работим в по-тясно сътрудничество с нашите държави членки, както и с всички партньори, за изграждането на истински свят на равенство между половете.“

Насърчаване на равенството между половете във външната дейност на ЕС за периода 2021—2025 г.

Планът за действие относно равенството между половете (GAP III) предоставя на ЕС политическа рамка за действие, включваща пет стълба, с цел ускоряване на напредъка към изпълнението на международните ангажименти и постигането на свят, в който всеки може да просперира.

Той превръща насърчаването на равенството между половете в приоритет на външните политики и действия; предлага пътна карта за съвместна работа със заинтересованите страни на национално, регионално и многостранно равнище; ускорява действията в стратегически тематични области; призовава институциите да заемат водеща роля чрез даване на личен пример; и гарантира прозрачността на резултатите.

Подробно описание на петте стълба на действие:

1) 85 % от всички нови действия в рамките на външните отношения като цяло ще съдействат за постигането на равенство между половете и на овластяване на жените до 2025 г. С GAP III се въвеждат строги правила за прилагане и мониторинг на включването на равенството на половете във всички сектори. Цялата външна помощ във всички сектори, включително инфраструктурата, цифровите технологии, енергетиката, земеделието и смесените фондове и др., следва да включва свързаните с пола аспекти и да подкрепя равенството между половете.

2) Споделена стратегическа визия и тясно сътрудничество с държавите членки и партньорите на многостранно, регионално и национално равнище. В GAP III се разглежда възможността за разработването на общ подход за всички участници на равнище на ЕС и на национално равнище, и за съсредоточаване върху подбрани стратегически въпроси. Внимателният анализ на равенството между половете и тесните консултации с държавите членки, организациите на гражданското общество, активистите в областта на правата на жените и младежта ще осигурят солидна основа за действия на място.

3) GAP III призовава за ускоряване на напредъка, като се постави акцент върху ключовите тематични области на ангажираност, включително борбата с насилието, основано на пола и насърчаването на икономическото, социалното и политическото овластяване на жените и момичетата. С него отново се поставя акцент върху всеобщия достъп до здравеопазване, сексуалното и репродуктивното здраве и права и равенството между половете в образованието, както и насърчаването на равнопоставеното участие и заемането на ръководни длъжности. В него е включена изцяло рамката на политиката на ЕС относно жените, мира и сигурността, като свързаните с пола аспекти се въвеждат в нови области на политиката, като например екологичния преход и цифровата трансформация.

4) Водеща роля чрез даване на личен пример. Планът за действие призовава Европейският съюз да заеме водеща роля чрез даване на личен пример, включително чрез установяване на съобразено с равенството между половете и балансирано участие на жените и мъжете в управлението на най-високите политически и ръководни нива.

5) Измерване на резултатите. GAP III възприема нов подход към мониторинга, оценяването и ученето с по-силен акцент върху измерването на резултатите. ЕС ще изготви количествена, качествена и приобщаваща система за мониторинг за подобряване на обществената отчетност, ще гарантира прозрачност и достъп до информация относно помощта си в областта на равенството между половете в целия свят. Като си сътрудничи с ЕСВД, Комисията ще извършва ежегоден мониторинг на напредъка по изпълнението на GAP III.

Трансформиращ подход

Основна цел на новия план за действие е да се допринесе за овластяването на жените, момичетата и младите хора да използват пълноценно своите права и да участват в по-голяма степен в политическия, икономическия, социалния и културния живот. GAP III силно подкрепя участието на жените и момичетата и заемането от тях на ръководни длъжности, като насърчава това, например чрез програми за управление и реформи на публичната администрация.

С GAP III ще се насърчава трансформиращ и междусекторен подход, а равенството между половете ще бъде включено във всички политики и действия. Неговата цел е справянето със структурните причини за неравенството между половете и дискриминацията, основана на пола, включително чрез активно ангажиране на мъжете и момчетата в оспорването на свързаните с пола норми и стереотипи. Накрая, за да не бъде изоставен никой, планът за действие се стреми да се справи с всички преплитащи се измерения на дискриминацията, като отделя специално внимание например на жените с увреждания, жените мигранти и на дискриминацията, основа на възрастта или на сексуалната ориентация.

Настоящият план за действие относно равенството между половете във външната дейност е отражение на целите на стратегията на ЕС за равенство между половете, която е първата стратегия на Комисията в областта на равенството, изпълняваща ангажиментите, поети от председателя Урсула фон дер Лайен в нейните политически насоки.