Изборните секции в страната ще бъдат 11 845.
“Това не е окончателният брой на секционните избирателни комисии, тъй като 48 часа преди изборния ден ще се разкрият такива секционни избирателни комисии в социални заведения, в места за задържане и т.н. Така че този брой ще претърпи промяна”, коментира Росица Матева, говорител на ЦИК.
В страната ще гласуваме на 9369 машини, като в 1105 секционни комисии ще има по две машини.
“Броят на машините извън страната не е променян. Като имам предложение от министерството на външните работи в няколко секционни избирателни комисии във Великобритания и Германия да бъдат поставени по една, съответно по две устройства”, каза още Росица Матева.
В присъствието на министъра на електронното управление и експери, от ЦИК представиха съставните части на машината. Целта е повишаване доверието в машинното гласуване, обясни председателят на ЦИК Камелия Нейкова.
От ЦИК увериха, че манипулация на резултата е невъзможна. Първо – мястото за хартия ще бъде запечатано с пломба.
“За всяко отваряне е предвидена отделна пломба с индивидуален номер”, каза Росен Стоянов – главен експерт в Българския институт по метрология.
Отделението за флашките с резултатите от вота – задължително две на брой – също се запечатва с пломба и тя не се отваря до приключване на изборния ден.
“Чак след приключване на изборния ден, след разпечатване на финалния протокол от машината с резултатите от гласуването, тогава се отваря помещението, в което са двете флашпамети. Те се вземат от СИК, поставят се в два различни плика. Единият от пликовете с едната флашпамет се отваря в изчислителния пункт в РИК, от него се извличат данните. А другият пристига в ЦИК, за да могат да бъдат извлчечени допълнително данни и да бъде направено сравнение”, обясни Росица Матева.
От ЦИК напомнят, че тази събота – 17 септември изтича срокът за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес както и за гласуване на избиратели с увреждане с подвижна секция.