Един по-различен поглед към Балканите ни представят организаторите на “QuesTour” фестивал „Колоритът на трансграничния регион България – Сърбия”, който ще се проведе от 2 до 4 юли в местността Вратцата пред “Дома на алпиниста”.
Сръбските участници ще се представят онлайн, заради пандемията от COVID.
Винарна „Йович“
Единственото сръбско вино, което ферментира в амфора, можете да откриете между Ниш и Нишка баня, на по-малко от минута след отбивката на магистралата Белград – София в посока Зайчар, в изба „Малча“. По пътя на римските императори изба „Малча“ от 1903 г. представлява уникален вековен синтез на пътищата на виното, които преминават от тук, пресичат се, взаимно се проникват и накрая се сливат в приказка, която си заслужава да бъде разказана.
Избата разказва тази история чрез необикновено съчетаване на традициите и културата на римските императори, на сръбските владетели и на старите майстори винари.
В старата, над 100-годишна изба, ценителите на виното ще могат да се впуснат в пътешествие назад във времето на старите винари. Разглеждайки 4 напълно различни начина за производство на вино, те ще пропътуват през 4 различни винени епохи. В рамките на винарската изба се намира ресторантът „Гостилница на пътя на виното“, който предлага невероятна кухня от различни исторически времена, като например: римска, сръбска, вегетарианска и ястия от времето на династията Неманич.
Гладена наденица „Бохемска подкова“
На само десет километра от Княжевац и недалеч от разкопките на римската крепост Тимакум минус се намира село Потръкане, където е винарната на семейство Йович. Винарна „Йович“ е семейна винена изба, която продължава традициите на няколко поколения известни лозари и винари. На обща площ от 15 хектара внимателно се отглеждат различни сортове грозде: вранац, каберне совиньон, мускат хамбург, шардоне, рейн ризлинг и совиньон блан.
Посетете винарната и опитайте уникалната комбинация на традиционното производство и модерната технология. Опитайте своите любими вина там, където са създадени, и се отдайте на истинско ено-гастро удоволствие, съчетавайки специалитетите на Източна Сърбия с местните вина.
Пиротската гладена наденица е специален вид колбас, който се прави по специална рецепта, по специфичен начин, характерен само за пиротския регион.
Този колбас е изключителен специалитет, произведен от висококачествено месо и подправки. Най-добрият вкус се постига с комбинация от различни видове меса, сушене на въздух в продължение на 20-30 дена, без никаква термична обработка, по време на което колбасът се глади ежедневно, понякога два пъти на ден, със стъклена бутилка, за да се изкарат въздуха и влагата.
Предполага се, че е още от времето на турците. За правенето на гладения колбас най-често се използват внимателно подбрани парчета козе, овче и говеждо месо.
В ход е процедурата за защита на географския произход на гладената наденица, която вече дълги години е запазена марка на пиротския край.
Конак „Рамонда Сербика“
Районът на Сичевската клисура се намира в югоизточната част на Сърбия. Обхваща дългата 17 км клисура на река Нишава, която започва от с. Просек,, намиращо се на 14 км от Ниш, нагоре по течението на реката, и завършва в село Долац, което се намира в долината на Бела паланка. Конакът „Рамонда Сербика“ се намира само на 17 км от Ниш, близо до художествената колония „Надежда Петрович“, първата колония на Балканите, и в близост до пещерите Мала и Голяма Баланица. Разполага с капацитет за настаняване два апартамента, които са подходящи за 7+1 души.
Това, което ги отличава, е възможността за организиране на планински преходи Вишеград – Градац, за разходки, за посещение на събития като Дните на салвията, Дните на фотографската, литературната и театралната колония, за излети до манастира „Света Петка“ и моста Света Богородица, за обиколка на пещерите, но и за посещение на селски домакинства, за дегустация на вина и сирене, както и възможност за покупка на местни продукти.
Следва продължение…