„Реализирали сме мобилна апликация, която е насочена проактивино за това гражданите да информират за текущото си зравословно състояние. В рамките на 10 дни изградихме централен регистър, който да събира информацията и да я изпраща на всички държавни органи, като в първите 48 ч. реализирахме регистъра на всички карантинирани и заболели хора“.
Това заяви Ивайло Филипов от “Информационно обслужване” по време на представяне на Националната информационна система за борба с COVID-19 на брифинг в Министерския съвет. На представянето присъстват и премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, председателят на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски и представители на „Информационно обслужване“.
„Предивидени са в системата и множество интеракции с РЗИ-тата, с личните лекари, , с общините, с пожарната, с полицията и с Гранична полиция. Доброволците също са включени. Целта е да може информация, която е въведена веднъж да се използва от всички звена, на които е нужна“, каза още той.
Целта на приложението е информацията, въведена веднъж, да се използва от всяка структура и да не се губи време. Информацията се прехвърля към аналитичната част, използва се софтуер за анализи, той се ползва в Южна Корея, Китай и Италия, Сингапур, Тайван. Гражданите могат да ползват мобилна апликация, по която да получават информация за медицинския си статус и държавата да прави превантивни действия.
„Има визуализация през географски карти, така че достатъчно информация да се публикува публично, гражданите да виждат собствения си принос и всеки ден да се вижда информация за карантинирани, заболели, оздравели, смъртни случаи да бъде презентирана в интернет”, добави още Филипов.
Приложението ще стане достъпно за потребители в неделя или понеделник.
Всеки гражданин може да го изтегли доброволно и да предостави актуална информация за състоянието си на Националния оперативен щаб. Освен достъпна информация от потребителите, медицинските служители също ще могат да въвеждат данни в приложението, като лекарят ще иска съгласие от пациента, за да въведе данните му.
„Това, което е направено ще улесни всички. Ще облекчи документацията. Най-големият принос е факта, че това ще облекчи и граничните полицаи, които проверяват хората, които идват от чужбина“, заяви премиерът Бойко Борисов.
Ако човек под карантина въведе данните си, приложението, след изтичане на карантинния срок, ще го известява, че той вече е свободен.
„Изграждането на такава система е от изключителна полза за Министерстово на здравеопазването. Осигуряването на връзката между отделните институции също е много важна цел, тъй като са обвързани личните лекари, болниците, МВР, пожарната. Те ще са в непрекъсната връзка и информацията ще тече между тях. На базата на тази информация можем да правим анализи и да опитаме да предотвратим разпространеннието на болестта“, каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
Всички данни постъпили в приложението ще бъдат предоставени на Министерството на здравеопазването и никой от доставчиците няма достъп до тях.
„В тази система ще можем да намерим много информация, както за заразени, така и за преболедували и така могат вече да се вземат научно обосновани решения за евентуално разхлабване на режима“, посочи генерал Венцислав Мутафчийски.
„Гражданите могат сами да кажат дали са съгласни да се изпраща например геолокация им. Това ще става само с тяхно съгласие”, обясни вицепремиерът Томислав Дончев.
В приложението ще се въвеждат лични данни, ЕГН, хронични заболявания, ако има такива и евентуални симптоми. Ако потребителя няма симптоми, той ще може в реално време да следи епидемиологичната ситуация в страната.