Заплатите на медицинските сестри могат да бъдат увеличавани постепенно,

в рамките на няколко години, както беше направено със заплатите на учителите.

obyava za rabota vratsa

Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев пред журналисти след  заседанието на парламентарната здравна комисия.

„Нека обаче да видим първо колко е недостига.

Няма две болници, в които да съвпадат началните заплати

Някъде са 580 лв., другаде са 620, 680, 700 лв. До 900 лв. можем да ги броим през 10-20 лв. Много е сложна картината“, каза министърът.

По време на блиц-контрола той заяви пред депутатите, че на всички РЗИ са изпратени конкретни указания и искане да бъде предоставена информация за възнагражденията по категории труд,

професии и видове възнаграждения – основни, допълнителни, нощни, дежурства, извънредни и други, получавани от персонала на лечебните заведения на територията на съответните РЗИ.

„Целта е да получим пълна картина и след като направим анализ, да установим какъв е точният дефицит, за да бъдат достигнати определените начални основни заплати в колективния трудов договор“ ,

каза министър Ананиев и припомни, че той е поел този ангажимент поех пред протестиращите професионалисти по здравни грижи, като е декларирал, че с анализа ще бъде готов в 20-дневния срок,  а впоследствие ще запознае и Министерския съвет, който пък ще вземе решение как да се процедира по-нататък.

„За мен най-големият проблем, който има в системата на здравеопазването е намаляването на броя на медицинските сестри.

В Европа ние сме на едно от последните места, след нас е само Гърция. Има огромна необходимост от увеличение на медицинските сестри, но този проблем е свързан с необходимостта от увеличение на заплатите. Разбирам, че със заплатите от 580, 600 дори и 700 лв. трудно би могла една сестра да работи само на едно място.

Това означава, че ние ги принуждаваме да работят на няколко места,

те прекалено се уморяват, потиснати са. Това го усетих и по време на срещата, която направихме миналата седмица“, каза още министърът.

Министърът припомни, че възнагражденията на професионалистите по здравни грижи както в общинските, така и в областните болници, ще бъдат увеличени с 30 млн. лв., отпуснати по бюджет на Министерството на здравеопазването с решение на правителството.

18,5 млн. лв. са предвидени за 71 общински болници, като критерии за разпределението са труднодостъпността или отдалечеността на лечебното заведение, броя на обслужваното население и броя на преминалите пациенти през 2018 г.

В МЗ са взели предвид и два други показателя – обема на приходите на съответните общински болници от МЗ и от Националната здравноосигурителна каса, както и относителния дял на разходите за персонал.

По този начин са определени конкретните размери на средствата, които ще получи всяко лечебно заведение, с което екипът на министър Ананиев е запознал Сдружението на общинските болници.

Министър Ананиев подчерта, че общините могат да подпомагат болниците само за инвестиции и нямат право да финансират за разходи за персонал, защото това би било държавна помощ.

Другата точка от исканията на медицинските сестри, на която те държат, касае търговския характер на лечебните заведения и неговото премахване.

„Този въпрос е свързал с бъдещия модел на финансиране на здравноосигурителната система.

По време на дебатите доста хора поставиха този вариант на промяна на модела – чрез премахване на търговския характер на лечебните заведения и той ще бъде един от основните разглеждани по време на втория етап от разговорите, които ще продължат в скоро време“, каза министърът.