Общата площ на унищожените от пламъците гори в Амазония през 2019 г., възлиза на 43 753 км². Това е ръст с 150 % на годишна база
В деня на Амазония природозащитната организация WWF предупреждава, че опустошителните пожари, обхванали големи части от южноамериканските тропически гори, излагат на сериозен риск 265 застрашени вида, които намират убежище в тях.
Засегнатите зони са дом на 85 застрашени растителни и 180 застрашени животински вида, 2/3 от които се срещат единствено в съответните природни зони.
За някои застрашени видове като гигантския броненосец, белобърнестото пекари и гигантския мравояд, пожарите са основен рисков фактор за тяхното оцеляване.
Рискът от пожар е още по-висок за видове, за които не действа защитен механизъм.
Такъв е случаят с чернораменния опосум, който е регистриран през 1964 г. в Рондония – един от щатите с най-висок процент на обезлесяване. В засегнатите от пламъците защитени територии на Бразилия попадат 55 застрашени вида (11 растителни и 44 животински), половината от които са ендемични за страната. За пет от тях, сред които и коронования ястребов орел, пожарите са определени като най-сериозната заплаха.
„Обезлесяването и изгарянето на горите унищожават местообитанията на критични видове, причинявайки щети, които ще останат дълго след потушаването на огнищата”, коментира биологът Марсело Оливейра от WWF Бразилия.
Амазонските тропически гори са жизненоважни за здравето на планетата.
Освен че приютяват повече от половината от всички сухоземните видове в света, те са дом и на 30 000 растения – 30 % от всички растителни видове в Южна Америка. А с абсорбирането на огромно количество въглероден диоксид, джунглите на Амазония също така са отговорни за смекчаването на климатичната криза.
През август 2019 г. в Бразилска Амазония са изпепелени 24,944 км² гори.
Въпреки че влиянието на пламъците върху сухоземните видове е най-очевидно, водните животни също са засегнати.
Пожарите в Амазония идват на фона на намаляващите популации от горски животни, сочи последното проучване на WWF.
Първата глобална оценка на биологичното разнообразие на горите показа, че популациите от птици, бозайници, земноводни и влечуги, живеещи в гори, са намалели средно с 53 % между 1970 и 2014 г. Загубата на местообитания, причинена главно от човешка дейност като обезлесяването, беше определена като ключова причина за 60 % от заплахите, пред които са изправени горите и техните обитатели.
WWF призовава световните лидери да обявят глобална извънредна ситуация и да осигурят „Нова сделка за природата и хората“ до 2020 г., за да се справят с климатичната криза, да защитят останалата природа и да направят по-устойчиви нашите системи за производство и потребление. Именно протекцията и възстановяването на горите трябва да залегне в основата на това глобално споразумение.