Бум на заболелите от COVID-19 очакват лекарите във Великобритания. Изправени пред реалната опасност от огромно разпространение на заболелите от коронавирус, в комбинация с пренатоварената здравна система на на Обединеното кралство, докторите споделят, че се страхуват от предстоящите времена, които ще ги изправят пред трудни избори и ограничени ресурси.
Болниците отменят всички планови операции, като ще работят само най-спешните случаи, за да се подготвят за очакваната вълна от пациенти с коронавирус. Операционните зали се преобразуват, за да настанят заразените, а специалистите се релокират в други отделения и дори преквалифицират, за да се справят с нуждите на пациентите.
Медицинските работници на първа линия се оплакват от неадекватност по отношение на тестовете и недостиг на защитна екипировка, което поражда опасения, че лекарите и медицинските сестри може да разпространяват вируса или да бъдат принудени да се изолират, в момент на остра нужда от техните умения.
Най-притеснителният факт е недостигът на респиратори, които да поддържат живота на нарастващия брой пациенти през следващите седмици, което поставя лекарите в положение да решават кои да лекуват и кои да оставят да загинат.
„Това е разговор, който се води всеки ден“, казва д-р Джени Вон, официален представител на Асоциацията на лекарите във Великобритания. “Ако погледнете числата, ще трябва да се взимат някои много трудни решения.”
Ненавременните и често закъснели мерки поставят болниците и здравните работници в състояние, което някои лекари описват като “зловещо спокойствие”, сравнено със състоянието на войници преди битка.
„Усещането е, сякаш просто стоим и чакаме вълната да удари“, каза д-р Ник Скривен, специалист по кризисни ситуации в Северна Англия.
Години на бюджетен натиск направиха N.H.S. (Националната здравна служба на Великобритания) зле подготвена за огромните трудности, които предстоят, казват лекарите и здравните специалисти. Дори преди пандемията, около 100 000 работни места в здравната система не бяха запълнени.
Лекарите подкрепят позицията на N.H.S. и научният екип от съветници към правителството, но изразяват несъгласие с нежеланието на премиера Борис Джонсън да забави разпространението на болестта чрез мерки за социално дистанциране като затваряне на училища и ограничаване на масовите събирания.
Липсата на тези мерки даде на болниците по-малко време от нужното за подоготвка и вероятно ще добави хиляди пациенти към пика на епидемията, очакван по-късно тази пролет, което потенциално ще добави огромен натиск върху здравната система.
“Можем да се справим с него само когато се появи заразен пациент”, казва Марк Бутройд, медицинска сестра в спешното отделение на централна болница в Лондон. „Правителството взима решения дали ще има 10 заразени човека на ден или 1000, и сега мисля, че ще достигнем горната граница на тази прогноза.“
Том Гардинер, лекар в белодробно отделение в болницата “Сейнт Мери” в Лондон, заяви, че бързо нарастващият брой на пациенти с коронавирус вече е доказал, че наличната апаратура, легла и персонал ще бъдат недостатъчни.
“Ние се справяме в момента, но на ръба”, каза той. И като лекар на първа линия с борбата с коронавируса, той добавя, че очаква също да се разболее.
„Ще се заразя скоро. Мисля, че е неизбежно ”, каза той. „Също така мисля, че е неизбежно и да го предам на някой по-уязвим.“
Седмици и месеци британските лидери изостават от континентална Европа в изискването за социално дистанциране. Залогът беше, че N.H.S. може да се справи с разпространението на вируса, без да прибягва до такива мерки.
Но след нови научни изследвания от тази седмица, които прогнозират много по-висока смъртност, ако не се вземат спешни мерки, британското правителство обърна курс. Правителството препоръчва мерки за социално дистанциране, макар и все още на доброволни начала. В сряда обаче правителството предприе по-твърди действия, като заяви, че всички училища в Обединеното кралство ще затворят след петък.
Много лекари и медицински сестри заявиха, че биха се радвали правителството да е действало по-рано, преди кризата да удари именно тях.
„Наистина е плашещо“, казва Виктория Холт Езе, общопрактикуващ лекар в Лондон, която е в самоизолация у дома – отчасти поради липса на налични тестове, за да се определи дали тя е била заразена с вируса, след като изкарва треска миналата седмица. “Много лекари са много разочаровани от това колко бавна е била реакцията.”
Лекарите заявиха, че най-големият им страх е съсредоточен върху остър недостиг на респиратори, които са от съществено значение за спасяването на живота на най-критично болните пациенти, защото вирусът атакува белите дробове.
Старши N.H.S. официален представител на парламентарно изслушване във вторник, че болниците в Англия имат около 8 200 респиратори и че здравните власти са в процес на получаване на още 3800.
Сега правителството призовава производителите – дори и тези, които нямат опит да правят респиратори – да увеличат производството възможно най-бързо.
“Ние казваме: Ако произведете респиратор, тогава ние ще го закупим”, казва в телевизионно интервю през уикенда Мат Ханкок, секретар на Министерството на здравеопазването и социалните грижи.
Но процесът на производство и тестване е бавен, казват експертите, и правителството призна, че може да няма достатъчно респиратори, имайки предвид, че повече от 75 процента от машините вече се използват за пациенти, които не са засегнати от епидемията.
Здравните служители заявиха, че Великобритания ще се нуждае от още 20 000 респиратори „при разумен най-лош сценарий“. Но проучване, публикувано тази седмица от екип от Imperial College в Лондон, посочи, че броят на леглата за критични грижи, необходими за британското население, може да надхвърли 50 000.
“Ние сме в експоненциална крива и се притеснявам, че може да се наложи да респирираме повече хора, отколкото имаме капацитет”, каза Марк Латимер, лекар в Кеймбридж.
Здравните власти помолиха британските болници да се опитат да удвоят броя на леглата за респирация, каза д-р Латимер, който досега не е виждал недостиг в болницата, където работи.
Но колегите в Италия, където епидемията бушува от седмици, са описали провеждането на „триаж на бойното поле“, каза той, „където за някои пациенти вземате решения, че„ нямаме ресурси да се справим с вас “или тези ресурси трябва да се използват другаде. ”
Дори да има достатъчно респиратори, машините изискват денонощно наблюдение от обучени лекари и медицински сестри, а лекарите споделят, че се страхуват от недостиг на квалифициран персонал.
„Респирацията на пациент не е умение, на което можете да научите някого за един следобед“, казва д-р Хелги Йохансон, член на Съвета на Кралския колеж на анестезиолозите.
Лекарите също посочиха като проблем недостатъчен капацитет за тестване. В няколко болници лекарите казаха, че се обръщат към рентгенологията, за да сканират гръдния кош на пациенти за индикации за коронавирус, тъй като по-прецизното изследване може да отнеме до 48 часа. Но резултатите от подобни изследвания често са неточни.
„Не е сигурно,че тестът ще е точен “, каза Каролайн Рубин, вицепрезидент на Кралския колеж на радиолозите, която посъветва лекарите да не използват скенери за импровизирано тестване на вируси. „И ние не сме благословени с допълнителен капацитет във Великобритания. Имаме по-малко скенери, отколкото в много други страни.“
Лекарите се оплакват от седмици, че правителството не е тествало другите здравни работници за вируса, като ги инструктира да се изолират, ако проявят симптоми като кашлица или температура.
Тази липса на тестове е довела до продължителни отсъствия на лекари и медицински сестри, които са боледували от несвързани с вируса настинки или треска. Още по-лошото е, че може да е позволило на недиагностицирани пациенти да заразят болнични работници или недиагностицирани медицински работници да заразят пациенти.
“Ако не сте имали приоритетни тестове за пациенти и здравни работници, не знаете, нали?” – каза доктор Вон. „Наистина се надяваме правителството да засили приоритетното тестване възможно най-скоро.“
Премиерът Джонсън каза тази седмица, че Великобритания ще започне да тества здравните работници. Във вторник правителството заяви, че ще осигури и хотелски стаи на лекари и медицински сестри, които в противен случай ще бъдат принудени да се самоизолират за 14 дни, при член на семейството у дома, имащ симптоми на вируса.
Но все още не е започнало масовото тестване, а здравната служба все още не е определила критериите или процедурите.
Лекарите също са подозрителни към ревизията надолу в нивото на защитните облекла, която правителството препоръча.
Първоначално здравните служители съветват работниците да носят костюм за цялото тяло, включително херметична маска, козирка и двойни ръкавици. Но службата казва, че повечето здравни работници, работещи с пациенти с коронавирус, се нуждаят само от стандартна маска за лице, ръкавици и престилка.
„Казват, че подходът е базиран на доказателства, но мисля, че е и доста прагматичен“, каза д-р Гардинер от болницата „Сейнт Мери“. „Изчерпват се предпазни средства.“
Засега лекарите казаха, че до голяма степен се опитват да сдържат страховете си.
„Уплашени сме“, каза Рошана Мехдиян, травматолог и ортопед в Лондон. „Но в същото време трябва да бъдем хладнокръвни и решителни. Хората гледат към нас с надежда. не искаме да подхранваме паниката. “