Комисията по заетост към Областния съвет за развитие одобри предложения от началника на Регионалното управление на образованието Държавен план – прием и Допълнителен държавен план – прием за учебната 2025/2026 година.
Областният управител Николай Николов отбеляза, че държавната политика в сектор “Образование” е насочена към оптимизиране на учебните програми и формирането на трайни умения и компетенции, които да подпомагат професионалното развитие на всеки един ученик.
“Наш приоритет е да постигнем балансиран Държавен план – прием след 7 клас, който от една страна да отговаря на критериите в специфичната училищна мрежа на региона, а от друга страна – да подготви кадри, пълноценно адаптирани за пазара на труда и нуждите на бизнеса и икономиката. Трябва да постигнем баланс между броя на учениците и паралелките, в които те успешно да реализират своите умения и да ги надграждат”, категорично подчерта областният управител.
В петък от образователното министерство представиха визията на промените в учебните програми, които целят да бъдат формирани умения на учениците за професии на бъдещето, припомни Николай Николов. Той посочи, че с всяка следваща година, все по-голям процент ще са професионалните паралелки, заради недостига на средни технически кадри.
“За да постигнем отлична подготовка за нуждите на бизнеса, обединяваме усилията си за популяризиране на търсените професии чрез различни информационни кампании за учениците и техните родители”, обяви още Николай Николов.
Комисията по заетост прие Държавният план – прием да се осъществи в 59 паралелки. 1369 ученици, завършващи 7 клас ще могат да се реализират в 45 професионални и 14 профилирани паралелки. Най-много – 25 са паралелките в община Враца, заради голямата училищна мрежа и нарастващ брой ученици, преместили се от други населени места. Профилираните паралелки са общо 8, насочени към хуманитарни, математически и обществени науки, както и с чуждоезиково обучение. 17 са професионалните паралелки, отговарящи на заявените от страна на строителните фирми, автотранспорта, хотелиерството, интериора и рекламата кадри.
В общо 8 професионални паралелки ще се обучават завършващите седмокласници в общините Борован, Мизия, Оряхово, Роман и Хайредин. В Професионалната гимназия в град Мизия, от следващата учебна година учениците ще могат да се обучават по нова специалност – „производство на хляб и хлебни изделия“, която е съобразена със заявките на бизнеса и общината.
В община Бяла Слатина ще бъдат реализирани общо 9 паралелки, осем от които професионални в сферата на селското стопанство, шивашката промишленост и ресторантьорството, а една паралелка е предвидена с профил “Софтуерни и хардуерни науки”.
В община Козлодуй броят на паралелките след 7 клас е осем, съответно 3 профилирани и 5 професионални, за община Мездра паралелките са 7, от които 6 професионални и една с дуална система. Предвидено е в ПГ “Васил Левски” в град Мездра да се открие нова специалност по компютърни науки. В средното училище в село Зверино пък ще се изучава нова специалност “Икономическа информатика”. В община Криводол, учениците след 7 клас ще се обучават в две професионални паралелки. Общо 3 паралелки на територията на областта ще са с дуална система на обучение. СТЕМ профили има в 6 паралелки, а 28 паралелки са със СТЕМ професии. Държавният план – прием ще се осъществява в 4 държавни училища с общо 9 паралелки, една от които е с дуална форма на обучение.
Прием чрез положен изпит след 5 клас ще реализира Профилираната природо – математическа гимназия “Акад. Иван Ценов” в две профилирани паралелки. Допълнителен държавен план-прием за следващата учебна година се предвижда в две паралелки в община Враца – в ПГ “Димитраки Хаджитошин” с дуална форма и в ПГТР по професия “хлебар – сладкар”.
Така предложеният Държавен план-прием реализира целевите стойности за 72,73 процентно съотношение на професионалните паралелки. Предложението за Държавния план – прием и Допълнителния план – прием на област Враца за учебната 2025/2026 учебна година ще бъде представен за утвърждаване от Министерство на образованието и науката.