„За съжаление коя ваксина е по-добра е дискусия, която започва се води навсякъде. Това е естествената човешка психика. Тук е мястото на експертите и институциите да кажат, че подобна разлика не води до никъде. Мнението от сегашните проучвания показва, че сегашните РНК ваксини са доста по-ефективни от тези на AstraZeneca. Но този медикамент се прилага успешно във Великобритания, където показва доста по-добри от очакваните резултати”.
Това заяви завеждащият лабораторията по инфекции на мозъка в Берн д-р Аспарух Илиев по Нова.
По думите на експерта за сега няма конкретни контра индикации за използване на отделните ваксини в отделните рискови групи. По отношение на ваксините на AstraZeneca от Острова показват, че тя има доста добра ефективност при по-възрастните хора.
“Съпоставени с другите ваксини, с които сме имунизирани в ранна детска възраст, сегашните медикаменти срещу COVID-19 имат малко по-висока честота на абсолютно безобидни странични реакции. Това са главоболие, температура, втрисане. Те преминават в първите 24 до 48 часа. Могат да бъдат блокирани успешно с „Парацетамол” и „Ибупрофен”,
посочи експертът.
„По никакъв начин ваксинираните не могат да се заразят с вируса”, категоричен е доктор Илиев.
Медикаментът внася мъничко парченце от вируса в организма, за да може той да започне да произвежда антитела. Страничните реакции означават, че имунната система реагира адекватно.
„Ако няма такива реакции – това също не означава, че тя не работи”, посочи той.
По думите му ваксината не пречи на раково болни хора да се имунизират – напротив, тези пациенти попадат в рискова група и трябва да се защият от COVID-19.
По отношение на автоимунните заболявания – медикаментът също не е противопоказен.