Пробиотиците са здравословни щамове на живи бактерии и дрожди. Приемът на пробиотици може да осигури редица ползи, но може да причини и странични ефекти.
Какво представляват пробиотиците?
Трилиони бактерии и други микроорганизми живеят в червата. Учените наричат тази общност от организми, обитаващи червата, като микробиота на червата.
Изследванията показват, че микробиотата играе важна роля за храносмилането и здравето на червата, като същевременно поддържа имунната система.
Известно е, че някои бактерии са полезни за човека, докато други видове могат да доведат до сериозни странични ефекти. Нарушаването на естествения баланс на бактериите в червата може да доведе до храносмилателни проблеми, инфекции и други усложнения.
Проучванията сочат, че консумацията на пробиотици може да осигури по-здравословни бактерии на организма, възстановявайки баланса на микробиотата на червата.
Някои йогурти, добавки и ферментирали храни, включително кефир, кисело зеле и темпе (традиционен индонезийски соев продукт), съдържат пробиотици.
Най-разпространените пробиотици, които производителите добавят към търговските продукти, са видовете бактерии Bifidobacterium и Lactobacillus.
Предимства на пробиотиците
Изследванията сочат, че пробиотиците могат да помогнат за справяне с някои стомашно-чревни проблеми, включително синдром на раздразненото черво (IBS) и възпалителни заболявания на червата (IBD).
Много хора използват пробиотици, за да помогнат за лечение на епизоди на диария и запек.
Доказано е и че пробиотиците могат да помогнат при:
екзема
затлъстяване
инсулинова резистентност
диабет тип 2
безалкохолно мастно чернодробно заболяване
подобряване на функцията на имунната система
Възможни странични ефекти на пробиотици
Въпреки че приемането на пробиотици може да подобри работата на стомашно-чревната система, прекомерният прием може да доведе и до странични ефекти:
Страничен ефект 1 : Храносмилателни симптоми
Първият прием на пробиотици може да предизвика отделяне на газове,подуване на корема или диария. Това се дължи на промените в микробиотата на червата, които могат да доведат до развиване на бактерии, произвеждащи повече газ от обикновено.
Причината за тези странични ефекти обикновено се изяснява в рамките на няколко дни или седмици след приема на пробиотиците. Ако симптомите продължат, консултирайте се с лекар, който може да проучи възможните причини. В някои случаи лекарят може да препоръча преминаване към различен пробиотик.
Страничен ефект 2 : Проблеми с кожата
В редки случаи пробиотиците могат да причинят кожни обриви или сърбеж.
Автори на изследване през 2018 г. установяват, че двама от участниците, които са приемали пробиотици за лечение на възпалително заболяване на червата (IBS), съобщават за сърбящ обрив като страничен ефект.
Ако се появи обрив или силен сърбеж, спрете употребата на пробиотика. Проверете етикета на продукта за всички възможни алергени и потърсете лекар, ако обривът е тежък, персистиращ или е придружен от други притеснителни симптоми.
След като обривът се изчисти, може да се опита различен продукт или щам пробиотик.
Страничен ефект 3 : Риск от алергия
Всеки с алергия или непоносимост към глутен, соя, яйца, млечни продукти или лактоза може да се наложи да прояви повишено внимание при избора на пробиотици.
Както при всяка добавка, винаги проверявайте списъците на съставките, за да сте сигурни, че няма риск от алергична реакция. Някои производители предлагат пробиотици без алергени.
Всеки, който изпитва симптоми на алергична реакция, трябва незабавно да спре използването на пробиотик. Потърсете медицинска помощ, ако реакцията е тежка.
Страничен ефект 4: Повишен риск от инфекция
Въпреки че пробиотиците обикновено са безопасни за употреба, резултатите от проучване от 2017 г. сочат, че децата и възрастните с тежки заболявания или слаба имунна система трябва да избягват използването на пробиотици. Някои хора с тези състояния са преживели бактериални или гъбични инфекции в резултат на употреба на пробиотици.
Ако имате проблем, засягащ имунната система, трябва да се говори с лекар, преди да се приемат пробиотици.
Освен това, ако използвате противогъбични лекарства, трябва да изчакате, докато инфекцията се изчисти, преди да се приемат пробиотици.
Страничен ефект 5: Бактериален свръхрастеж на тънките черва (SIBO)
Тънките и дебелите черва обикновено съдържат различни видове бактерии. SIBO възниква, когато бактериите от дебелото черво започват да растат в тънките черва.
Дебелото черво съдържа предимно анаеробни бактерии, които не се нуждаят от кислород и живеят чрез ферментиране на несмилаеми въглехидрати от храни на растителна основа, докато преминават през червата.
Симптомите на SIBO са подобни на тези на IBS, включително газове, подуване на корема и диария. SIBO може също да причини мозъчно замъгляване и проблеми с краткосрочната памет.
Не всеки с IBS има SIBO, но свръхрастежът е по-често срещан при хора с IBS. SIBO също често се развива при по-възрастни жени.
Експертите нямат изчерпателни данни какво причинява този бактериален свръхрастеж, но смятат,че това може да се дължи на намалена подвижност на червата, което забавя преминаването на храната през червата. По този начин ферментируемите въглехидрати могат да останат в тънките черва по-дълго.
Резултати от проучване през 2018 г. показват възможна връзка между SIBO и пробиотичните добавки при хора с мозъчна мъгла. Изследователите установили, че симптомите се подобряват, когато участниците спрели да приемат пробиотици и започнали да приемат антибиотици.
Всеки със симптоми на SIBO трябва да се консултира с лекар.
Страничен ефект 6: Антибиотична резистентност
В редки случаи, пробиотичните бактерии могат да съдържат резистентни на антибиотици гени. Те могат да предадат тези гени на други щамове бактерии, включително вредните щамове, които причиняват инфекции.
Въпреки това, производителите на лекарства систематично тестват щамове на пробиотици за наличието на антибиотична резистентност. За да намалите риска от консумация на устойчиви на антибиотици бактерии, винаги се снабдявайте с пробиотици от надеждни, реномирани производители.
Как да приемате безопасно пробиотиците?
Почти няма доказателства,които да сочат, че човек може да предозира с пробиотици. Въпреки това, винаги четете внимателно етикета и не превишавайте препоръчаната от производителя доза.
Оптималната дозировка може да варира в зависимост от здравето на човека и вида на пробиотичния продукт.
Ако пробиотикът причинява някакви странични ефекти или симптоми, помислете за намаляване на дозата или спрете приема на продукта.
Какво да запомним?
Пробиотиците са полезни щамове на живи бактерии или дрожди. Редовното приемане на пробиотици може да помогне за възстановяване на естествения баланс на микробиотата на червата. Той може също да помогне за лечение на редица здравословни състояния, включително IBS и IBD.
Генерално погледнато, пробиотиците са безопасни и всички странични ефекти обикновено са леки и краткотрайни. Ако обаче някой симптом предизвиква безпокойство, помислете за намаляване на дозата на пробиотика, опит за прием на различен вид или прекратяване на употребата му.
Консултирайте се с лекар за всякакви тежки или трайни странични ефекти.
Преди да използвате някой пробиотичен продукт, прочетете внимателно инструкциите и не превишавайте максималната доза. Хората с алергии трябва също да проверят етикета за потенциални дразнители на алергиите им.