В Националния план за ваксинация на българските граждани срещу COVID-19  е показано производството и доставката на ваксините, които ще бъдат използвани.  Описано е разпределението, съхранението и логистиката  на ваксините, заяви здравният министър Костадин Ангелов по време на днешния извънреден брифинг.

monsieur bobo vratsa

Ваксините се транспортират при подходящи условия, съобразно изискванията на производителя, с оглед запазване на тяхната имуногенност и безопасност. Държавите-членки са отговорни за правилното и безопасно съхранение и разпространение на ваксините на местно ниво, както и за осигуряването и
поддържането на запасите от необходимото оборудване и консумативи за прилагането им.

При планирането се вземат предвид специалните изисквания за условията на транспорт и съхранение: при температурни режими от -20/-70оС (+10оС) за ваксините, създадени на база mRNA със специално хладилно оборудване и от +2 до +80С за останалите ваксини. Ваксините се доставят в многодозови флакони. За приложението им са необходими медицински изделия – спринцовки, игли, разтворители, които не са осигурени от производителя, а се осигуряват от държавите-членки. За ваксините с режим на температурно съхранение на ултра-ниски температури трябва да се предвидят и достатъчни количества сух лед и специфично хладилно оборудване.

Съхранението на доставените ваксини ще се извършва в складовата база на „Бул Био – НЦЗПБ“ ЕООД и в регионалните здравни инспекции. Общопрактикуващите лекари и другите медицински специалисти, които ще прилагат ваксините, ще получават необходимите им дози от горепосочените места за съхранение, се казва в изготвения План.

Медицинските специалисти, определени да прилагат ваксина срещу COVID-19, ще получат указания, изготвени от производителя, съобразно спецификата на всяка ваксина (кратка характеристика на продукт и листовка за пациента).

Прилагането на ваксините трябва да е в съответствие с изискванията на медицински стандарт за превенция и контрол на вътреболничните инфекции, утвърден с Наредба № 3/2013 г.

Организирането и провеждането на ваксинациите е съобразно с графика на доставките, броят на подлежащите лица от целевите групи и логистичните аспекти на хладилната верига по отношение на транспорта и съхранението им в съответствие с изискванията на производителя.

За идентифицирането на целевите групи се използват данните от НСИ, регистрите на професионалните организации и асоциации (БЛС, БЗС, БФС, БАПЗГ, БАПФ и др.), данни от МТСП за персонал и потребители на социални услуги, от МВР, МО, МЕ, МОН, МЗХГ и други централни администрации, отговорни за поддържане на функционирането на основни за обществения живот дейности на държавата,
пациентските листи на ОПЛ.

Отпускането на количествата за обхващане на всяка идентифицирана целева група ще

се съобразява със схемите на имунизация за конкретната ваксина (едно- или двудозов режим) и предвидените срокове и количества във всяка следваща доставка. Имунизациите ще се прилагат от лекари в лечебни заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ, РЗИ, от лекари в специализирани структури на МВР и МО и от нарочно създадени за целта екипи, вкл. и мобилни екипи.

Ваксините срещу COVID-19 и прилагането им са безплатни за населението без значение на здравноосигурителния статус на лицата.

Предвид факта, че имунизацията срещу COVID-19 е препоръчителна, ОПЛ предписва и поставя ваксината на лица от целевата група при спазване на изискванията, установени в чл. 11 от Наредба № 15 от 12.05.2005 г. за имунизациите в Република България и при наличие на следните условия:

1. Изразено желание за имунизиране срещу COVID-19 от страна на лицето или на законния представител (настойник/попечител) на лицето; запознаване от ОПЛ/ медицинския специалист на лицето или законния представител на лицето с: показанията на лекарствения продукт; начинът му на приложение; противопаказанията му, както и с евентуалните странични ефекти и нежелани реакции;

2. Информирано съгласие за имунизиране срещу COVID-19, обективирано с подпис на лицето или законния представител на лицето в амбулаторния лист, който ОПЛ издава за проведения преглед и поставяне на ваксината или чрез подписване на бланка за информирано съгласие по чл. 87 и 88 от Закона за здравето.

Направените ваксини срещу COVID-19 ще се вписват в документите определени с чл. 12 от Наредба № 15 от 12.05.2005 г. за имунизациите в Република България, се казва още в националния план.

Националният план за ваксинация на българските граждани срещу коронавирус може да разгледате подробно тук.