След бурни дебати, продължили поне около час, Общински съвет-Враца прие с мнозинство актуализацията на зонирането в града и план-сметката от Закона за местните данъци и такси за дейностите „Управление на дейностите по отпадъците” и „Чистота” през 2024 година.
Това се случи по време на редовната и последна за тази година сесия на местния парламент.
Така с двете решения освен, че данъчната оценка на имотите ще се промени в различните райони на града, от следващата година ще плащаме повече за такса смет и битови отпадъци.
„Зонирането на града обхваща около 28% от хората“, съобщи кметът Калин Каменов.
С предлаганите промени в Първа зона се включват голяма част от Централната градска част, а във Втора зона – кварталите „Сениче”, „Дъбника”, както и останалата част от ЦГЧ.
В трета зона преминават кварталите Бистрец и Кулата, както и необхванатата до момента част от Хранително-вкусовата зона.
Промяната в районирането носи със себе си 40% повишение на данъчните оценки на имотите, което допълнително ще увеличи годишния данък на част от собствениците на жилища.
Актуализация на зоните във Враца – повече средства за почистване и озеленяване в кварталите
По време на дебатите се чуха доста предложения зонирането и промяната в данъците да се остави за разгеждане на по-късен етап, но кметът бе категоричен, че „важните решения винаги са закъснели и те трябва да са смели, за да може Враца да се развива“.
„Идеята е да се подобри качеството, а нещата са взаимно обвързани. Ако искате да се развива града и да се предложи по-качествена услуга на гражданите, трябва да вземем важните решения сега и да вървим напред“, подчерта градоначалникът.
Общинският съветник Ирина Иванова повдигна въпроса за това дали ще се осъществява по-голям контрол и по-ефективно предоставяне на услугата по почистване и сметосъбиране, след като се вдигат данъците и таксите.
Отговорът на зам.-кметът на Враца Цветан Стоичков бе положителен, като сред предложенията са да се увеличат възнагражденията на служителите на БКС и да се налагат санкции, в случай на неизпълнение на услугата качествено.
В зала бе зададен и въпросът, защо увеличението на таксите не се случва поетапно, при което кметът Каменов категорично заяви, че „хората искат качество, да е чисто и подредено, а това струва пари. Това е оптималният минимум, който предлагаме. Първоначално предложението беше скокът да е с 11 промила и предложените 5 са компромисен вариант“.
По думите му събираемостта в общината за 2023 г. е 85% – една от най-високите в страната.
При реализиране на промяната в зоните ще се подобри значително качеството на предоставяните услуги от БКС – сметосъбиране, почистване на обществени пространства, озеленяване и поддържане на междублоковите пространства.