Топлофикация – Враца няма да намалява цената на топлото, заради възникналата ситуация на извънредно положение и безработица.

Това става ясно от единствения документ, който е възможно да бъде отворен на сайта на КЕВР. Това е обосновката на дружеството за прогнозните разходи към предложението за утвърждаване на цените на електрическа и топлинна енергия.

monsieur bobo vratsa

От писмото става ясно, че въпреки ниската цена на газа в момента, абонатите на Топлофикация -Враца ще плащат по същите критерии както досега.

Тоест реверансът на дружеството към врачани, е че цената ще бъде същата както миналата година.

Поисканото повишение обаче, което не се състоя заради коронавируса предвиждаше увеличение на таксата с 62%.

Тези проценти, работещи в дружеството, ги определят като инфорация от миналия век?

По-интересното е когато отмине кризата, какво ще бъде процентното увеличение от този век, след като цената няма да падне в състояние на криза, а запазва равнището си?

В същото време  абонатите на Топлофикация- Враца се сдобиха с доста по-високи сметки за последния месец, без да имат обяснение на база на какво са изчислени те.

Може би от писмото публикувано в сайта на КЕВР ще стане ясно.

Като база за изготвяне на прогнозата за формирането на цените на топлинната енергия и електрическата енергия от комбинирано производство за новия регулаторен период започващ от 01 Юли 2020 г. е използвана отчетната информация за 2019 г. За следващия регулаторен период започващ от 01.07.2020 г, разходите са прогнозирани на база отчета за 2019 г. и указанията дадени с писмо на КЕВР № Е-14-00-3 / 20.02.2020 г. Увеличение е извършено само за разходите за които е преценено че съществува  обективна причина за промяната им. По групи, разходите са, както следва:

  1. Условно постоянните разходи

Прогнозата на условно постоянните разходи за новия регулаторен период е изготвена на база отчетни данни към 31.12.2019 г., и очакваните промени по видове разходи за прогнозния период , в това число:

  1. Разходи за амортизации са определени на основата на амортизационен план изготвен в съответствие с очаквания полезен живот съгласно изискванията на МСС. За следващия регулаторен период очакваме общия размер на разходите за амортизации да покажат увеличение в резултат на новопридобити дълготрайни активи през 2019 г. , както и извършен основен ремонт на газов двигател Jenbacherпри който беше подменен целия двигател и със стойността на ремонта е увеличена стойността на актива. 
  2. Разходите за ремонт са прогнозирани на база изготвената и утвърдена ремонтна програма за ценовия период в дружеството. Увеличението спрямо отчета за предходната година се дължи на следните фактори:
    1. Ремонтите на газовия двигател в ОЦ „Младост” след ремонта на 60000 часа проведен през месец август 2019г., съгласно предписанието на производителя. Ремонтите са наложителни и не може да бъдат пропуснати, защото трябва да се гарантира надеждната работа на съоръжението, като това е отразено в ремонтната програма ( Приложение 1). За целта е открита процедура по реда на ЗОП.
    2. Предстоящия ремонт на газовите двигатели в ТЕЦ Градска на когенератор 1 и когенератор 2, съгласно предписанието на производителя. Ремонтите ще гарантират безаварийна работа през следващия ценови период и необходимата топлинна енергия за топлопреносната система. Стойността на  резервните части е посочена в приложената ремонтна програма. Самите ремонти ще бъдат извършени със собствени сили и средства. На етапа имаме сключени рамкови споразумения за доставка на резервни части – Приложение 2. 
    3. Предстоят основни ремонти на турбокомпресорите, които са сериозно амортизирани и състоянието им се отразява на енергийната ефективност на инсталациите за високоефективно комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия. Предстои сключване на договор за техническото обслужване и аварийни ремонти на база проведена процедура по реда на ЗОП – Приложение 3.
    4. Подмяна на части от топлопреносната мрежа с констатирана висока аварийност. Подмяната ще бъде извършена със собствени сили.
  3. Разходите за персонала и съответните плащания за осигуровки са прогнозирани на база достигнати разходи през 2019 г., увеличени с разходите във връзка с промяната на минималната работна заплата от 01 Януари 2020 г. и свързаните с това увеличение на допълнителните плащания на база договорени основни заплати. Предвидено е и увеличение на фонда във връзка с промяна в числеността на персонала с цел попълване на незаетите работни места по звената за окомплектоване на сменния персонал поради доста напуснали и затруднения при намиране на персонал с необходимата ни квалификация.
  4. Разходите пряко свързани с регулираните дейности за новия ценови период са в размер на достигнатите по отчет за 2019 г.. В структурата на разходите има и някой минимални увеличения който са наложени по обективни причини. По видове са, както следва:
  • Разходите за гориво за автотранспорт, работно облекло и канцеларски материали, материали за текущо поддържане за новия ценови период са запазени на нивото на 2019 г.. 
  • Разходите за застраховки са в на база действително сключени застрахователни полици които са със действие през ценовия период започващ от 01.07.2020 г.. Разходите спрямо предходната година са с 47 х. лв. по-малко поради сключена през 2019 г. допълнителна застраховка финансов риск във връзка с задължение към Булгаргаз ЕАД;
  • Пощенските разходи, разходите за противопожарна и въоръжена охрана, експертни, наеми, експертни и одиторски услуги, вода, осветление и отопление, безплатна предпазна храна по Наредба 11,  охрана на труда, командировки, разходи за публикации  се запазват на нивата от  2019 г..
  • Разходи за абонаментно поддържане и разходите за проверка на уреди саувеличени спрямо отчета за 2019 г.с 30 х. лв. поради предстоящата задължителна метрологична проверка на търговските уреди за измерване на топлинна енергия /топломери, водомери и др./ през 2020 г..
  • Съдебните разходи са с увеличение от 4 х. лв. във връзка с предстоящи съдебни дела с големи длъжници на дружеството като – МБАЛ Хр. Ботев, ДКЦ Враца и др. 
  • Разходите за събрано инкасо представляват изплатените суми и комисионни за събрано инкасо от Български пощи, Ипей, Изипей, тъй като дружеството няма други изнесени каси и пунктове за инкасиране на дължимите суми и такси от абонатите и ползва услугите на други фирми.Тук са включени и разходите по отчета на уредите за дялово разпределение от фирмите които се явяват като под изпълнители на Топлофикация-Враца ЕАД. Тези разходи се запазват в размера достигнатите през  2019 г. разходи.
  • В условно – постоянните разходите са включени и разходи за резервиране на капацитет за природен газ в размер на 198 х. лв.. Разхода се налага от задължението на дружеството ни да осигури и поддържа минимален стандарт на доставка, който трябва да осигури природен газ с цел гарантиране на доставките към клиентите за най-малко 30 дни , съгласно Плана за действие при извънредни ситуации. В тази връзка, както и поради факта че считано от 01.02.2020 г. сме подали тримесечно предизвестие за прекратяване на Договора с Обществения Доставчик – (Булгаргаз ЕАД) който имаше задължението да резервира и осигури капацитетни продукти за всичките си клиенти, се налага след прекратяване на договора Топлофикация-Враца ЕАД да се ангажира с осигуряване на необходимите резерви. За целта дружеството има сключен договор за резервиране на необходимите количества капацитетни продукти – природен газ с ПГХ Чирен. Включените разходи представляват размера на разходите по съхранение на резервираните количества природен газ.  
  1. Променливите разходи 
  1. Разходите за гориво за прогнозния период 2020 г./2021 г. са изчислени на база количество гориво и утвърдената от 1 Януари 2020 г. цена на природния газ, увеличена с добавката за капацитетв размер на 46.18  лв./MWh при коефициент на преобразуване 10.62kWh/m3 или – 490.41 лв/1000 н.м3 без ДДС.
  2. Разходите за енергия, вода и консумативи са на нивата достигнати по отчет за 2019 г. и са съобразени с обема на производството и действащите в момента цени.В разходитеза консумативи/химикали и реагенти са включени разходите за химикали, реагенти и добавки за обработка на циркулиращата вода в магистралата и централите, както и за охлаждащата вода на генериращите мощности за комбинирано производство.С тази обработка се цели омекотяване и химическа обработка на водата с цел предотвратяване и забавяне процесите на корозия по магистралните топлопроводи и от там намаляване на пробивите, авариите и загубите от изтичане. В това перо на са включени и разходите за масло – за доливане и подмяна, на двигателите и генераторите в инсталациите за комбинирано производство съгласно предписанията на производителя и достигнатите действителни показатели в процеса на експлоатация. В прогнозата е предвидено  минимално увеличение в размер на 10 х. лв. свързано с предвидения режим на работа, предстоящите основни ремонти на съоръженията и преносната мрежа. 
  3. В разходи за външни услуги са включени разходите за балансиране и достъп до разпределителната мрежа. Спрямо отчета за 2019 г. е заложено увеличение в размер на 71 х. лв., във връзка с приетата такса за достъп до разпределителната мрежа в сила от 01.07.2019 г., тъй като в разходите по отчет за 2019 г. те са само за периода м. Юли до м. Декември. Същото е съобразено с очаквания обем и режим на работа на съоръженията при производството на електроенергия.
  1. Регулаторна база на активите

Стойността на дълготрайните активи и размера на амортизациите в Приложение №2 – Регулаторна база на активите са съгласно данните по счетоводния Баланс на Топлофикация-Враца ЕАД към 31.12.2019 година.

Размера на финансиранията за дълготрайни активи са съгласно изготвения Баланс към 31 Декември 2019 г..

Размера на оборотни капитал е определен в съответствие с Раздел ІІ –Регулаторна база на активите на Указания за образуване цените на топлинната енергия и електрическата енергия от комбинирано производство при регулиране чрез  метода „Норма на възвращаемост на капитала и данните от Баланса на дружеството за 2019 г..

  1. Цени 

В резултат на така прогнозираните разходи, количества произведена и реализирана топлинна и електрическа енергия и използвания ценови модел на Комисията за енергийно и водно регулиране при спазване на изискванията на комисията дадени с писмо Е-14-00-3 / 20.02.2020г., за новия ценови период започващ от 01 Юли 2020 г. са формирани следните цени:

Цена топлинната енергия – 110.52 лв /МВт без ДДС

Цена на електрическа енергия от комбинирано производство – 228.15 лв/МВТч без ДДС

Ниския относителен дял на реализираната топлинна енергияе една от причините да се формира висока цена на топлинната енергия.

Вземайки предвид действащата цена на топлинната енергия към настоящия момент в предвид финансово икономическите условия в гр. Враца, равнището на заетост и размера на безработицата, липсата реално работеща икономика в града и региона, както и допълнителните утежняващи фактори породени от въведеното извънредно положение във връзка с разпространението на корона вируса оказващи влияние негативно влияние върху финансовите възможности на битовите абонати, предлагаме на Комисията да бъде запазено равнището на действащата цена на топлинната енергия и през новия ценови период.