Новият закон за ВиК услугите в България тръгва с фалстарт. Проектът, пуснат в края на миналия месец за обществено обсъждане, е пълен със скандални предложения, които ще доведат до поскъпване на питейната вода, до “многокомпонентно” формиране на цената и до непрозрачни сметки, подобни на тези за парното. За това алармираха в своя обширна позиция експертите на гражданската платформа “Изправисе.БГ”. Остри критики отправи и националният омбудсман Диана Ковачева в своето становище. 

monsieur bobo vratsa

Най-фрапиращо в проектозакона е въвеждането на нова такса – за достъп. Това означава, че дори да не е използвал и капка вода, абонатът ще плаща всеки месец определена сума. Към фиксираната компонента – таксата за достъп, ще се добавя цената за реално потребените количества вода. Всяко ВиК ще може да си определя размера на тази такса, без да се съобразява с т. нар. социална поносимост – т.е. с доходите на абонатите, се посочва в становището на гражданската платформа по проекта. Друг много опасен дефект на проектозакона е, че не разрешава проблема с отпускането на “водни помощи“ за по-бедните домакинства – никъде няма определение за „уязвим потребител“, коментира председателят на Изправисе.БГ Мая Манолова. В проекта само се споменава, че темата за социално 

Скандално е също, че авторите на закона не са предвидили задължение за ВиК предприятията да публикуват т.нар. “общи условия” – правната рамка, която урежда отношенията на доставчика на обществена услуга с неговите абонати. Безобразие е общите условия да са тайна, възмущават се експертите на гражданската платформа. 

Друга неприятна “новина”, която управляващите готвят, е, че който не може да си плаща сметките, ще бъде предаван в ръцете на колектор или на съдебен изпълнител, а “кранчето” ще му бъде врътнато, т.е. ще му спират водата. 

Премиерът Борисов трябва да оттегли незабавно проектозакона и да уволни всички, участвали в написването му, смята Мая Манолова, която днес дава специална пресконференция, за да коментира темата.