Окръжна прокуратура – София привлече като обвиняеми 6 длъжностни лица
от Агенция „Пътна инфраструктура“. Инцидентът стана на 05.02.2017 година. За независимо съпричиняване на смърт на съд отиват бившият шеф на АПИ Лазар Лазаров, члена на Управителния съвет И. Захариева и Председателя Д. Атанасов. Под отговорност е подведен също Г. Златев – директор на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“. Пред закона ще отговаря Н. Сачанска – началник отдел „Основен ремонт и поддържане“ в дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“. Отговорност се търси и от Г. Фучеджиев – старши експерт в отдел „Основен ремонт“ на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“. Те са обвинени за това, че при условията на независимо съпричиняване са нарушили правилата за експлоатация на пътно съоръжение. Така по непредпазливост са причинили на смъртта на Е. Михайлова, при инцидента на 05.02.2017 г. в тунел „Ечемишка“. Престъплението е квалифицирано по чл. 343, ал.1, б.“в“ във вр. с чл. 342, ал.2 във вр. с ал.1 от НК.
Разследването е установило конкретната фактическа обстановка.
На 05.02.2017 г. около 12.00 часа, в лявата транспортна тръба на тунел „Ечемишка“, намиращ се в района на 40- ти и 41 –ви километър на автомагистрала „Хемус“, е навлязъл лек автомобил „Ауди“. Той е бил управляван от Н. Николов, а на предна дясна седалка се е возела Е. Михайлова – сестра на водача. Установено е, че автомобилът се е движил със скорост около 50 км/час, която е максимално допустима. В този период от време в тази транспортна тръба е организирано временно двупосочно движение, тъй като дясната транспортна тръба на тунел „Ечемишка“ е била в ремонт.
Страшното станало за секунди.
Когато автомобилът м. „Ауди“ се е намирал на разстояние около 395 – 396 м. от началото на тунела в посока гр. Ботевград – гр. София, вътре настъпва разрушаване. Започнала да се кърти дясната надлъжна метална конструкция, върху която са окачени осветителните тела. В началото се разрушила връзката между две съседни надлъжни греди. Надлъжната „П“-образна греда, разположена непосредствено зад разрушената връзка, заедно с монтираните върху нея осветителни тела падат върху пътната настилка. Последвало е частично разрушаване на двете съседно разположени връзки,което вече е било фатално. Две „П“- образни греди, заедно с монтираните върху тях осветителни тела, увлечени от първата греда, също са падат. Една от тях се сгромолясва автомобила. Поради напречно транслационно преместване, в посока обратна на посоката на движение на автомобила, гредата е пробила дясната част на панорамното стъкло. Така тя
пробива автомобила и се забива в тялото на жената.
Водачът на МПС не е имал каквато и да е възможност да избегне произшествието, твърдят от прокуратурата. Установено е, че опасната зона на автомобила в конкретния случай е била в размер на 36-37 м. Когато разрушаването е започнало обаче, той се е намирал на 13 м. от мястото на удара с падналата греда. От този удар пострадалата е получила съчетана тежка гръдна и коремна травма. Била е с тежки увреждания на черния дроб, несъвместими с живота. Травмите, съчетани с остра кръвозагуба довели до травматичен шок. Смъртта е настъпила в кратък времеви интервал след инцидента. Предвид тежестта на уврежданията е била неизбежна.
Разследването е установило, че това е можело да се избегне.
Стоманената конструкция за окачване на осветителните тела е монтирана през 1984 г. Пусната е в експлоатация в началото на 1985 г. В периода от пускането в експлоатация, до инцидента на 05.02.2017 г. са били извършвани редица огледи. Правени са през определени периоди от 1999 г. до 2016 г. При всички инспекции експертите са давали препоръки за подновяване на антикорозионната защита. Това обаче нито веднъж не е било изпълнено. Техническата експертиза е посочила, че от 1996 г. стоманената конструкция на съоръжението е повредена и следва да се поднови. Това се налагало още тогава, защото е била подложена на активна корозия в изключително неблагоприятна среда т.е. постоянна влага, вредни газове, прах и др.. От направения оглед на стоманената конструкция е установено, че корозията на елементите е неравномерна. Тя имала характерните признаци на язвена т.е. петниста корозия. Това според специалистите означавало проникване на голяма дълбочина в тесни зони, над 50%.
След 2010 г. стоманената конструкция на съоръжението е станала потенциално опасна
показало извършеното изследване. През 2015 г. вече конструкцията се е намирала в аварийно състояние. Според заключението на вещите лица основната причина за случилото се е липсата на нормална поддръжка и антикорозионна защита повече от 20 години.
По делото са събрани данни за предхождащи произшествието пропадания на осветителни тела на пътното платно. Имало преди това провиснали и паднали метални профили от носещата конструкция. През 2004г. и през септември 2009 г. са извършени технически прегледи на тунел „Ечемишка“, при които е констатирано лошото състояние на осветителната система. Явни били висока степен на корозия на носещата конструкция, чести повреди вследствие на къси съединения, пропадания на осветителни тела и опасност от пътно транспортни произшествия. От дружеството, осъществяващо поддръжка на тунела по договор „Автомагистрали“ ЕАД / до АПИ са изпратени множество писма, доклади, констативни протоколи и др. документи за тежкото състояние на осветителната уредба и носещата конструкция. По докладите и сигналите ръководството на АПИ не е предприело съответни действия.
Че тунелът е опасен се знаело още преди година.
На 07.08.2015 г. АПИ е сключила договор с „Ферокс Къмпани“ ЕООД. Възложено е извършването на оценка на текущото състояние на осветителните уредби на тунел „Ечемишка“ и други тунели. В изпълнение на контракта на 04.01.2016 г. е изпратен доклад до АПИ. В него е посочено, че „осветителните тела падат върху платното, че конструкцията е със сериозна пробивна корозия на много места и самоволно падат парчета върху пътното платно и движещите се автомобили.” Еспертите са категорични още тогава: „ че положението в „Ечемишка“ е най-зле, като там инсталацията може да се определи като ОПАСНА!“. В този доклад е отправена препоръка за подмяна на конструкцията и осветителните тела в тунела.
Никой обаче не реагирал на опасността.
С решение от 20.01.2016 г. Управителният съвет на АПИ е приел доклада за извършения одит на осветителните системи на тунелите. Не са предприети обаче каквито и да е действия за ремонт на осветителната система в тунела.
Така Д. Атанасов, Лазар Лазаров и И. Захариева, като членове на УС на АПИ са нарушили правилата за експлоатация на пътното съоръжение и не са изпълнили нормативно установените си задължения и тези произтичащи от характера на работата.
Какво трябвало да се направи?
Трябвало е да назначат комисия от независими експерти със задача да направят анализ на рисковете при установената промяна в условията за експлоатация в тунела. Нужно било да се осигурят необходимите средства и възлагането на ремонт или отстраняване на крайно опасната силно корозирала, деформирана стоманена конструкция, на която е окачена осветителната уредба. Наложително било предприемане на мерки за организиране отстраняването на констатираните неизправности в лявата тунелна тръба на тунела „Ечемишка“ след изтичане на проектния експлоатационен срок. Нужно било да се гарантира нормалната експлоатация и осигуряване безопасността на автомобилния трафик в тунела.
Какво са пренебрегнали?
Г.Златев, като директор на „Поддържане на пътната инфраструктура“, Н.Сачанска, като началник отдел „Основен ремонт“ и Г. Фучеджиев, като старши експерт не са изпълнили задълженията си в няколко посоки. Пренебрегнато е подготвяне на становища и заключения за фактическото състояние на тунела при установената промяна в експлоатацията му. Същият е пропускът по одобряване на задания, ръководство и контрол на дейността, свързана с ремонта и поддържането на пътното съоръжение. Не са разработени планове, бюджети и програми за ремонт и поддържане при установената промяна в условията за експлоатация в тунела. Не са предприети своевременни мерки за извършване на профилактични ремонтни дейности. Те е трябвало да предотвратят и да ограничат интензивността на корозията по металната конструкция в лявата тръба на тунела. Не е направено и алтернативното отстраняване на крайно опасната силно корозирала, деформирана стоманена конструкция, на която е окачена осветителната уредба. Липсват адекватни действия по предприемането на мерки за организиране отстраняването на констатираните неизправности в лявата тунелна тръба на тунела „Ечемишка“.
По делото са събрани множество доказателства.
Между тях е заключение на експертиза относно състоянието и корозията на метала на носещата конструкция на осветителната уредба. То е изготвено от Института по металознание към БАН. Основните изводи относно причините за разрушаването на металната конструкция са описани в експертиза на 7 вещи лица. Те са инспектирали изцяло произшествието, както и проверките на тунела и действията на АПИ и са дали цялостното си становище. То вече е в кориците на делото.