Асоциацията на индустриалния капитал в България представи позицията си по отделни засягащите българската икономика изменения в Закона за здравето, в който ще бъдат записани част от разпоредбите от Закона за извънредното предложение.

monsieur bobo vratsa

АИКБ не подкрепя предложението  здравният министър да получи правомощия да управлява извънредна епидемична обстановка, защото противоречи на Конституцията.

Предоставянето на правомощия на отделен министър да въвежда временни противоепидемични мерки на територията на страната или на отделен регион на практика преурежда в ущърб на правата на гражданите и бизнеса въпроси, чието решаване Конституцията и действащото законодателство са възложили съответно на Народното събрание или на Министерския съвет. Ако този правен нонсенс бъде приет, означава основни принципи като недопускането на неоснователно ограничаване на права да се уреждат с общи административни актове“, казват от работодателската организация.

От АИКБ настояват мярката “60/40” да бъде преобразувана в “60/0”,

което означава държавата да поеме 60 на сто от осигурителния доход на работник или служител (при съответните критерии) и това да е всичко, което неработещият работник получава като компенсация.

Друго плащане от страна на предприятието с преустановена дейност или за съответната част при непълно работно време да не се дължи, каквато е световната практика.

Никъде по света, освен в България, не се дължи 100% компенсация в такива случаи“, подчертават от АИКБ и допълват, че заплащането на равни възнаграждения на работещи и неработищи е несправедливо спрямо работещите, както и невъзможно да се осъществи в повечето случаи.

Това изискване прави мярката с много ограничен обхват, за което говори фактът, че 3 дни преди края на 2 извънредното положение са усвоени едва 1, 22% от предвидените за мярката средства (12 236 476 лева от предвиден бюджет 1 000 000 000 лева), поясняват от асоциацията.

Трябва да се посочи, че предложеното, платимо от държавата плащане от 60%, е силно занижено спрямо много страни в ЕС и ОИСР –като Австрия (90%, 85%, 80%), Великобритания (80%),Швейцария (80%), Словения (80%), Дания (75%), Латвия (75%), Канада (75%), Кипър(70%) и т. н. В съседна Румъния, с която обичаме да се сравняваме, мярката е във вида 75/0, напомнят от АИКБ.