Даваме възможност да се взима решение, което е обусловено от ситуацията в съответната община или област, поясни зам.-просветният министър.
МОН обмисля локално преминаване към дистанционно обучение на всички ученици при влошаване на епидемичната обстановка.
„Даваме възможност да се взима решение, което е обусловено от ситуацията в съответната община или област, както и от конкретната ситуация в даденото училище. За щастие, има и учебни заведения, където не са регистрирани случаи на коронавирус“, каза в “Тази сутрин“ зам.-министърът на образованието Таня Михайлова.
По думите й е много важно малките ученици от начален етап да бъдат присъствено в класната стая.
„Локалният принцип е много по-верният в случая, защото имаш пряк поглед върху ситуацията – какъв е броят на отсъстващите ученици, на отсъстващите учители, на карантинираните ученици и учители или паралелки“, обясни Михайлова.
Според нея е важно да се има предвид и преобладаващото мнение на родителите и то се знае предварително от самите директори. Михайлова даде пример с училище в Търговище, където са подадени над 200 молби от родители за преминаване към дистанционна форма на обучение.
На въпрос колко трябва да е дълъг един онлайн час, зам.-просветният министър каза, че той трябва да е по-кратък от класическия. Сега часовете при по-големите ученици е 45 минути, а при онлайн обучението трябва да е до 40 минути.
Часовете може да са и 30 минути в зависимост от гимназиалния или прогимназиалния етап. За най-малките пък, според нея, трябва да е до 20 минути.
„Трябва да се спазва тази хигиена, която е задължителна от гледна точка на здравословните и безопасни условия“, каза Таня Михайлова.
Към днешна дата 623 са учениците, регистрирани с коронавирус. Карантинирани са близо 13 000 ученици и 117 паралелки. 859 са учителите с доказан COVID-19.