“Казвам се Марина Козарски и съм врачанка! “, така започва представянето на Марина, която по професия е графичен дизайнер, но след 15 години решава да обогати автобиографията си и се заема с Дигитален маркетинг. Kъм момента работи именно това за Софтуерна компания във Враца.

monsieur bobo vratsa

От 5 години със семейството си живеят постоянно във Враца, тук отглеждат трите си деца и двете си кучета. 

Потърсихме Марина, за да разкаже повече за проекта “Фабриката”.

Марина,  представете с няколко думи инициативата и какво Ви накара да се включите в нея

Накратко, инициативата ни цели да запазим сградите на старата Текстилна Фабрика на бул. “Дунав” в автентичния им вид. 

В средата на септември Общината проведе обществено обсъждане, на което бе дискутирано бъдещето на пустеещите сгради в района на бул. „Демокрация“.

Аз и моят приятел Илко Кръстев обсъждахме на следващия ден предложенията и, честно казано, част от тях ни шокираха. Имаше такива, които предвиждаха бутането на сградата и превръщането на вече свободния терен в паркинг, зелена площ, парк и какво ли още не! 

В този разговор, буквално в рамките на един по-дълъг обяд, ние оформихме своята визия за това пространство и решихме да го представим на вниманието на Общината. През уикенда направихме презентацията си и я изпратихме по имейл до кмета на Враца.

Г-н Каменов публикува във Фейсбук намерението си  – решението за съдбата и бъдещото предназначение на сградите да стане чрез обществено гласуване. Това ни накара да подемем инициативата да популяризираме идеята си, съответно чрез ФБ страница и уебсайт. 

Сега търсим подкрепа и разговор по темата с други врачани именно чрез онлайн каналите, които са достъпни за всички ни. 

Как според вас може да се променят тези стари сгради?

Когато разсъждаваме по темата какво може да се случва там, да мислим както го правим  за собствените си домове. Те не ни служат само за едно нещо, а комбинират много дейности. Ако си представим мястото именно като такова комбинирано пространство, възможностите му са необятни. 

Това е в основата на предложението ни, идеята да разгледаме това място като Пространство – тип събитиен център ( Event center ).

Ново пространство за изложби, конференции, експо, фермерски базари и много др. В центъра на града, на комуникативно място и с много възможности! 

Под покрива на големите зали, пристройките, кабинетите и коридорите на това здание с уникална естествена светлина и габарити, ние виждаме Галерия за Съвременно изкуство, Експо център, Конферентен бизнес център, Търговски хали за тематични изложения и много други. 

В такова съвременно пространство също можем да ни гостуват пътуващите изложби от страната, като Музейко, Музея на илюзиите и много други.  Това би обогатило културния и бизнес климат на града ни.  

 Защо името на проекта е “Фабриката”, това препратка само към миналото ли е, или носи смисъла и на новото, което вие предлагате?

Слоганът на Враца е “Град като Балкана- древен и млад”. Името на проекта ни кореспондира с втората му част, а именно – млад. Но не в смисъла на младежки дейности или младежта, а в смисъла на съвременните тенденции, които превръщат всяка една урбанизирана територия в модерен, млад град. 

Event Center “Фабриката” (дори с комбинацията на термини от индустриалния пик на града ни и наскоро родена дума на английски – почти без еквивалент на български) предполага една комбинация на етапи от развитието на България – от индустриално минало към дигитално и адекватно на десетилетието,  в което живеем,  бъдеще. 

Представяме си нашия проект като възможна реализация на разнородни дейности, които ще направят Враца център на събитийната индустрия в Северозападна България. 

Какви са очакванията ви?

Единственото ни очакване е при предоставената от Общината възможност – гражданското общество да вземе активно участие в решенията, касаещи този Общински имот. Нашият проект да е достатъчно разпознаваем и да спечели подкрепа. 

Не целим на всяка цена сградата да се превърне точно във “Фабриката”, но със сигурност ни се иска да се запази в сегашния си вид, като я обогатят със съвременно укрепване и реконструкция. 

Колкото повече работата и разговорите около презентацията напредваха, толкова повече обикнахме сградата. Не можем да си представим на нейно място да има подземен паркинг или парк. Сграда с такива размери и разположение би било безумно скъпо да се построи наново. Ние отдавна си я имаме – просто трябва да  се “стегне”.  

Vratsa Event Center ФАБРИКАТА – предложениеТО