Пътят край с. Челопек е поредната подигравка с живота на хората

Състоянието на третокласния път III-1004 при с. Челопек, област Враца, предизвика остро обществено възмущение, след като експерти от Европейския център за транспортни политики сигнализираха за скандално некачествен „ремонт“, извършен с така наречени „кръпки“. Сред най-гласовитите защитници на пътната безопасност отново е Диана Русинова – експерт по пътна безопасност и член на управителния съвет на Центъра.

la toscana vratsa

„Очевидно така българската държава и правителство разбират понятието „ремонт на пътища“ – с жалки кръпки, които не просто не подобряват безопасността, а са откровено престъпление срещу гражданите“, заяви тя в официална публикация в социалните мрежи, придружена със снимки от участъка.

Според Русинова и екипа ѝ това, което се вижда на място, е не само срам и подигравка, но и директна кражба на публични средства:

„Това не е ремонт. Това е престъпление, узаконено със сметкоплан и подпис. Виждаме как с години се харчат пари за нещо, което застрашава човешкия живот“, коментира тя.

Сходен случай е бил докладван в Стара Загора, като за него е подаден сигнал до прокуратурата, но според Русинова реакцията е показателна за системния проблем:

„Резултатът? Нямало данни за извършено престъпление. За този път също ще подадем сигнал, макар и да знаем, че отговорът отново ще бъде идентичен.“

Диана Русинова остро критикува и начина, по който институциите отговарят на подобни сигнали:

„След подаване на сигнал с факти и снимки, прокуратурата първо пита АПИ дали твърденията са верни. АПИ, разбира се, никога не си признава. Те са горди „престъпници“ – по гръб не падат.“

Тя направи и паралел с абсурдна хипотетична ситуация:

„Това е все едно да хванеш убиец с окървавен нож в ръка, да го попиташ: „Ти ли го уби?“ – той да отговори „Не“ – и ние, на база на този отговор, да го пуснем.“

Екипът на Европейския център за транспортни политики настоява за реални проверки от независими експерти, ефективно разследване и търсене на отговорност. Според тях е време за сериозна обществена дискусия – не само за лошите пътища, а за начина, по който държавата допуска този проблем да се възпроизвежда с години.