Д-р Анатоли Семков е завършил медицина в МУ Варна през 2011 г. През 2018 г. придобива специалност по Гръдна хирургия от МУ-София. През 2020 г. защитава дисертационен труд. От 2017 г. е асистент, а от 2022 г.- главен асистент към “Катедра по Белодробни болести” в МУ – София.
Участвал е в специализации при водещи лекари в областта на гръдната хирургия в Словения, Турция, Китай, Австрия и др.
Основните му професионални интереси са свързани с белодробния карцином, заболяванията на плеврата и гръдната стена, както и минимално инвазивните техники за диагностика и лечение. Практикува в Клиника по Гръдна хирургия към УМБАЛ “Св. Иван Рилски”- София.
От 13 април 2024 г. д-р Анатоли Семков ще извършва прегледи в МЦ “Алпико”- Враца.
С д-р Семков разговаряме за белодробния карцином, който остава водеща причина за смърт сред онкологичните заболявания.
Д-р Семков, белодробният карцином остава водеща причина за смърт сред онкологичните заболявания, защо?
В нашата гилдия е всеизвестно, че в световен мащаб, белодробният рак показва устойчива тенденция да води класацията на онкологичните заболявания, причиняващи смърт.
Според последните данни на СЗО, годишно в България от това заболяване загиват около 3300 души, или погледнато иначе, 24 души на 100 000 население, което ни нарежда на 32 място в света по смъртност, причинена от белодробен рак.
Причините за тази статистика и в частност мястото на България в нея са много – социално- икономически статус на населението, висок процент тютюнопушене, което е водещ рисков фактор, времето на диагностика, възрастовата структура на населението и много други.
Как протича болестта?
Както споменах, заболяването е водеща причина за онкологична смъртност не само в България и затова има обективни причини, свързани с протичането на болестта.
Практически, липсват специфични ранни симптоми. Обичайно прояви има при вече напреднал онкологичен процес, като могат да бъдат различни, в зависимост от разположението на тумора и хистологичния му вид.
Най – честите алармиращи симптоми са поява на кръв в храчките, промяна във вида на хроничната кашлица на пушачите, болка в гръдния кош и задух. Често първоначално, белодробните тумори могат да имитират възпалителен процес, който обаче не отзвучава след стандартното за такива състояния лечение.
При поява на подобни симптоми, пациентите би следвало да потърсят съвет от общопрактикуващия си лекар, по чиято преценка да бъдат извършени изследвания и евентуално консултации с други специалисти.
Както споменах, обикновено симптомите са с късна изява, така че най- ефективна остава профилактиката и най – голям успех в борбата с това заболяване имат страните, развиващи скринингови програми за ранна диагностика, чрез периодични нискодозови скенирания на рискови групи.
Съществува ли лечение?
Трябва да подчертая и че сам по себе си, белодробният рак не е смъртна присъда.
При навременно поставена диагноза в ранен стадий е възможно радикално отстраняване на тумора, с последваща терапия при нужда. Водещ в съвременната медицина е екипният подход, в случая взаимодействието между общопрактикуващи лекари, пулмолози, гръдни хирурзи, онколози, лъчетерапевти и разбира се, не на последно място – патолозите, които имат задачата да типизират процеса и да дадат възможност на терапевтите за най- ефективното лечение.
Практически в момента в България са налице всички възможности за лечение, според приетите в света протоколи, като се започне от хирургичното лечение при подходящи пациенти в ранен стадий, мине се през химио и лъчетерапията и се стигне до вече наличните опции за прицелна и имунотерапия – последните зависят много от вида на тумора и наличието на определени генетични мутации в клетките му.
Много често пациентите ме питат няма ли как да им бъде назначено лечение на база кръвните изследвания и данните от скенера. Това няма как да стане – ефективната терапия изисква взимане на материал за изследване от тумора, т.е. биопсия, дори когато не е възможна радикална операция.
Ако трябва да бъда честен, в рамките на около 15 години, в които се срещам ежедневно с това заболяване, възможностите за лечение се разшириха много, както и способността на съвременните терапии да доведат до по- висока преживяемост и по- добро качество на живот на пациентите, като пак подчертавам – водеща е максимално ранната диагностика. Един ранно открит карцином, може да бъде излекуван радикално, до степен да не определя нито продължителността на живот на пациента, нито качеството му.
Колкото и динамично да се развива медицината, колкото и да навлизат високите технологии, определящ остава контакта лекар- пациент, както и екипната работа между лекарите.
От 13 април тази година вие ще консултирате пациентите от Северозапада в МЦ “Алпико” във Враца
В този смисъл се радвам, че ще имам възможност да консултирам пациенти и във Враца, като неведнъж се е налагало да работим заедно с колегите от града, както и от другите градове в Северозападна България, и винаги съм срещал добро взаимодействие.