Библиотека “Христо Ботев”-Враца предлага на вниманието на студентите 25 специализирани бази данни с отворен достъп. В академичните ресурси можете да откриете пълнотекстови издания на книги, периодични издания, анотации, реферативни публикации и резюмета по всички отрасли на знанието. В стремежа си за максимално подпомагане на учебния процес 12 университета в Европа, Северна Америка и Азия Ви предлагат свободен достъп до колекции електронни ресурси в пълен текст.

monsieur bobo vratsa
  • arXiv.org  –  предлага свободен достъп до 1 014 481 електронни версии на публикации в много научни области, вкл. и по финанси и статистика. Това е високо автоматизиран електронен архив за научни статии. Регистрираните автори могат да ползват платформата, за да качват на нея своите публикации.

Предоставя: Cornell University Library

  • Bielefeld Academic Search Engine (BASE) е една от най-мощните европейски уеб търсачки за откриване на научни ресурси със свободен достъп. BASE осигурява достъп до 60 млн. документи от над 3000 източника. 70% от всички публикации са достъпни в пълнотекстови вариант. BASE е регистриран OAI доставчик и е част от европейския проект Digital Repository Infrastructure Vision for European Research (DRIVER).

Предоставя: Bielefeld University Library (Германия)

  • Directory of Open Access Books (DOAB) си поставя за задача да облекчи откриваемостта на академичните книги със свободен достъп. За целта издателите могат да предоставят метаданни за своите публикации в DOAB. Интегрираните издателски каталози улесняват студентите и учените в търсенето на актуална информация. DOAB поддържа OAI протокола за метаданни (OAI-PMH).
  • Directory of Open Access Journals (DOAJ) е мултидисциплинарна платформа, предлагаща свободен достъп до 10 000 научни и академични списания в пълнотекстови електронен формат. Съдейства за увеличаване броя на научните списания, достъпни безплатно чрез интернет, както и за укрепване на международната инициатива „Списания със свободен достъп” (Open Access Journals). DOAJ повишава видимостта и използваемостта на рецензираните научни списания и така съдейства за повишаване на техния импакт фактор. Основното удобство на този ресурс е използването на филтри при търсенето: предмет, статия, списание, език, държава, издателство, агрегатор, тип на лиценз, година на публикуване и др. Директорията е създадена от Университета Lund (Швеция) и е част от проекта SPARC (Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition).
  • Digital Repository Infrastructure Vision for European Research (DRIVER) е мултидисциплинарна европейска база за метаданни и електронни версии на 3,5 млн. научни продукта (статии, дисертации, книги, доклади и др.). Предлага достъп до публикации по проекти, финансирани от ЕС, като използва ресурсите на 290 бази данни от 38 държави. Съдейства за формиране на мощна паневропейска инфраструктура от дигитални ресурси, предлагаща широкообхватни услуги за изследователите и научните работници.
  • Directory of Research Joiunals Indexing (DRJI) е мултидисциплинарна платформа, осигуряваща свободен достъп до научна литература. DRJI е свободна онлайн услуга за откриване на уеб ресурси, която индексира и оценява милиони източници, за да позволи на изследователите да изберат ключовите уеб сайтове и списания по зададена тематика. Индексираните списания са достъпни от всички социални мрежи  и електронни библиотеки, което ги прави по-видими и използваеми и така повишава техния импакт фактор.
  • EconBiz улеснява търсенето на икономическа литература, като предлага следните услуги: достъп до метаданни и пълнотекстови копия на научни публикации; селекция по критерия „разрешени за сваляне и копиране”; обзор на икономическите събития – конференции, срещи и обучения; консултационна помощ чрез e-mail, чат и телефон от онлайн службата EconDesk;  онлайн ръководство LOTSE (към момента само на немски език); свободни приложения на EconBiz за iPhone, iPad и Android, които предлагат богата икономическа и бизнес литература (референции и пълни текстове).

Предоставя: German National Library of Economics – Leibniz Information Centre for Economics (ZBW) и University and City Library of Cologne.

  • ENDNOTE позволява създаване на лична  папка  за библиографски референции.

След безплатна регистрация се влиза в панела Download Installers и се ползва услугата Capture Reference. Този софтуер е много повече от „reference manager”. EndNote насочва потребителя по време на процеса на търсене на информация през всичките му фази – търсене, организиране, писане, публикуване и споделяне. EndNote basic предоставя основните инструменти за обучение – как се търси информация, как се цитират източници и как се пише научна публикация:

  • Създава онлайн акаунт за търсене, използване и съхранение на уеб ресурси;
  • Използва вградени връзки за търсене сред 5-те най-популярни бази данни;
  • Съхранява и организира намерените от потребителя референции;
  • Интегрира се с Microsoft® Word за правилно цитиране и форматиране;
  • Избира сред 7-те най-популярни библиографски формата, вкл. MLA и APA стилове за цитиране.

Предоставя: Thomson Reuters

  • Érudit е канадски университетски консорциум и портал за достъп до пълнотекстови списания, книги и документи в сферата на обществените науки. Обединявайки 150 университетски издателства, Érudit е най-широката платформа за френскоезични рецензирани статии и списания в Северна Америка.

Предоставя: Université de Montréal, Université Laval, Université du Québec à Montréal

  • Factiva е база данни за международен периодичен печат (вестници, списания), обхващаща над 32 000 източници от 159 страни. Съдържа икономическа, политическа и обща научна информация. Factiva предлага търсене както чрез свободен текст, така и по метаданни относно тема, автор, заглавие, източник, научна сфера, компания. Търсенето може да се филтрира също по вид публикация, език на публикуване, период от време и др.

Предоставя: Dow Jones & Company.

  • IngentaConnect е мултидисциплинарна библиографска база данни, която осигурява достъп до референции към статиите на 10 000 периодични заглавия, предимно на английски език. Ползването на референции към статии е безплатно, а свалянето на пълнотекстови варианти на статиите е със заплащане. Ingenta Сonnect осигурява достъп до своя архив на 1.4 млн. индивидуални потребители всеки месец. Тя е широка, интегрирана мрежа, която увеличава видимостта на депозираните в нея научни продукти и предлага допълнителен онлайн канал за тяхната пазарна реализация.

Предоставя: UnCover, Ingenta и CatchWord.

  • Intute е безплатна уеб услуга, която селектира най-подходящите измежду 300 000 академични уеб сайтове. Intute осигурява достъп до онлайн ресурси като създава голяма база данни с описание на стотици хиляди уеб страници. Всеки ресурс се преглежда от академичен специалист по темата, който в кратък текст (100 до 200 думи) описва чрез различни метаданни потенциалната полезност на всеки индексиран сайт (дисциплина, вид ресурс, доставчик, за каква аудитория, какъв период от време или географска област покрива и т. н.).
  • International Scientific Indexing (ISI) индексира най-влиятелните международни списания и изчислява техния импакт фактор. Наличните статии (списания) са допълнени с хипервръзки към уеб страниците на издателите. Целта е да се повиши видимостта и да се улесни използването на научните списания със свободен достъп (Open Access Journals). Ако дадено списание е включено в услугите за индексиране и има валиден „печат” от ISI, то може да внася заявки за изчисляване на своя импакт фактор. ISI има амбициозната цел да обхване всички научни и академични списания със свободен достъп, които прилагат строга система за контрол на качеството, без да се ограничава с определени езици или предметни области.
  • ISIDORE e платформа за уеб търсене, предоставяща достъп до електронни публикации в сферата на хуманитарните и социални науки, с което е особено полезна за преподаватели, изследователи, докторанти и студенти. Isidore е реализация на големия екип на ADONIS (CNRS) и е въведена в действие от френския Centre pour la communication scientifique directe (CCSD). Освен уеб търсачка, Isidore предлага набор от софтуерни инструменти в помощ на преподаватели, изследователи и студенти, които искат да създадат уеб сайтове за научно сътрудничество. Вграденият мениджър за конфигуриране на сайтове предлага комплект от решения за създаване на сайт, който да отговаря най-пълно на техните потребности.
  • JournalSeek е мултидисциплинарна   онлайн   база   данни,   обхващаща  102 516 академични заглавия, публикувани от 6200 издатели. Тя съдържа описания на публикуваните статии и предлага хипервръзки към домашните страници на списанията. Genamics JournalSeek е най-голямата напълно категоризирана база данни за свободно достъпна информация относно списания, депозирани в интернет пространството. Метаданните включват наименование, издател, страна, език, тематика, връзка към домашната страница, научна област и ISSN. Тази информация позволява бързо идентифициране на потенциалните списания, в които авторът може да публикува своето изследване, и заедно с това му позволява да открие нови издания в интересуващата го научна сфера.

Предоставя: OCLC, WorldCat Knowledge Base

  • Jurn е онлайн инструмент за търсене и изтегляне на пълнотекстови научни публикации със свободен достъп. Той функционира върху платформата на Google Custom Search Engine (GCSE) и не натрапва реклами. От 2014 г. насам Jurn е свързан с редица академични и правителствени библиотеки, вкл. с Централната библиотека на Европейската комисия, с Кеймбриджския университет, с Калифорнийския университет и с Принстънската университетска библиотека.
  • Multidisciplinary Digital   Publishing   Institute   (MDPI)   е мултидисциплинарна платформа за рецензирани научни списания, която предоставя свободен достъп до пълнотекстовите копия на всички статии от своята база данни. За депозиране на публикации се заплаща сравнително ниска такса (Article Processing Charge (APC). Издателската дейност на MDPI (120 електронни списания със свободен достъп) е подкрепена от 6500 активни учени, сред които и няколко Нобелови лауреати. Повече от 120 000 индивидуални автори вече са публикувани в MDPI, а уеб страницата MDPI.com получава над 2,5 млн. посещения месечно. MDPI е член на CrossRef, OASPA, STM, COPE и DOAJ и си поставя за цел всички нейни издания да бъдат обхванати от индексиращите системи на Science Citation Index Expanded (SCIE)и Scopus. Списанията, отговарящи на този критерии, получават актуално изчисление на импакт фактора.

Предоставя: MDPI AG, Базел, Швейцария.

  • National Diet Library Collection (NDLC) е каталог на Японската Национална библиотека, аналогична по предназначение и обхват на Библиотеката на американския Конгрес. Японската национална библиотека (NDL) съхранява копия от всички публикации, издадени в Япония, и служи като научна библиотека за членовете на парламента и техните щабове, но се ползва и от широката общественост, поради което поддържа богата колекция от материали на други езици по широк кръг теми. Уебсайтът на NDL има удобен интерфейс на японски и английски език. Нейните онлайн бази данни са изградени върху т. нар. National Diet Library Online Public Access Catalog (NDL-OPAC). Този ресурс е достъпен за потребителите от всяка точка на света (отново на английски и японски език).

Предоставя: NDL, Токио, Япония.

  • OAIster предлага обединен каталог на дигитални ресурси в свободен достъп с глобално покритие. Предоставя достъп до записи, събрани с помощта на Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting (OAI-PMH). OAIster включва над 30 млн. записа, предоставени от 750 научни институции. Тези публикации са достъпни на http://oaister.worldcat.org/, както и чрез WorldCat.org. За регистрация на метаданни и повишаване уеб видимостта на дадени публикации се използва страницата Getting Started with the WorldCat Digital Collection Gateway.

Предоставя: OCLC и Мичигански Университет.

  • Registry of Open Access Repositories (ROAR) е ресурс, чиято цел е да съдейства за развитие на открития достъп до научните издания по целия свят. ROAR се хоства от университета в Саутхемптън (Великобритания) и е част от мрежата на EPrints.org. ROAR дава възможност за търсене, индексиране и оценка на институционалните бази данни и предлага свободен достъп до техните ресурси. Допълнителен уеб портал, Registry   of   Open   Access   Repositories   Mandatory   Archiving   Policies(ROARMAP), позволява търсене в международен регистър за данни относно растежа на услугите със свободен достъп, предлагани от университети, изследователски институти и финансиращи организации, които съдействат на авторите да осигуряват максимална „видимост” за своята научна продукция като я внасят в хранилища със свободен достъп.
  • Research Papers in Economics (RepEc) е международен архив за икономически изследвания със свободен достъп. Той е плод на сътрудничество на стотици доброволци от 82 държави и има за цел да се подобри циркулацията на научните изследвания в сферата на икономиката и свързаните науки. В основата на проекта стои богата децентрализирана библиографска база данни от работни документи, статии, книги, глави от книги и софтуерни компоненти. Над 1600 архива от 81 страни осигуряват достъп до 1,5 млн. изследователски материали от 1800 списания и 3800 серии с работни документи. Така събраните данни се използват за различни наукометрични услуги, изброени по-долу (библиографските данни на RePEc са публично достояние и се използват от други служби и уеб сайтове):
  • Citations in Economics (CitEc) анализира списания и работни документи с икономическа тематика по брой и честота на цитирането. Ресурсът осигурява библиометричен анализ на документите, достъпни в електронната библиотека на RePEc. LogEc (Download Statistics) предоставя статистика за достъпа до RePEc и следи за използването на огромната онлайн колекция от работни документи, статии и програмно осигуряване в сферата на икономиката.
  • Российский    индекс     научного     цитирования     (РИНЦ)     е     национална информационна и наукометрична система, която съдържа 4.7 млн. публикации от руски автори, както и информация за цитирането на тези публикации в 3500 руски списания. Инструментът за наукометрична оценка следи 10 показатели, които сумарно определят коефициента на цитиране на руските научни списания, автори, институции и издателства. За изчисляване на импакт-фактора на РИНЦ се използва аналитичният инструментариум на ScienceIndex. Научната електронна библиотека eLIBRARY.RU е главният руски информационен портал в сферата на науката и техниката, който съдържа реферати и пълнотекстови версии на 19 млн. научни публикации, електронни версии на 4000 руски научно-технически списания, 2800 от които в открит достъп. Научната електронна библиотека eLibrary и компанията Thomson Reuters обявиха, че стартират съвместен проект за разполагане на колекции от най-влиятелните руски списания от базата данни на РИНЦ върху платформата на Word of Science (WOS).
  • WorldWideScience е   глобален   научен   портал,   съставен   от   национални   и межународни бази данни. Чрез многоезичния си интерфейс WorldWideScience предлага синтезно търсене в реално време и превод на разпръснатата по целия свят научна литература. Като универсална уеб търсачка, WorldWideScience.org позволява на всеки ползвател да осъществи пряко търсене сред националните научни бази данни и портали в над 70 държави по целия свят. От гледна точка на потребителя, WorldWideScience.org прави търсенето да изглежда сякаш става дума за една база данни. WorldWideScience.org е интегрирана с използвания от Microsoft Bing Translator и предлага възможност за търсене едновременно на 10 езика, като накрая дава списък с резултати, преведени на предпочитан от потребителя език. Моделът „един към много и много към един” включва софтуер за автоматичен превод между арабски, китайски, английски, френски, немски, японски, корейски, португалски, руски и испански език. WorldWideScience.org осигурява профилирано търсене по различни показатели: • Групиране на резултати по подтеми или дати; • Предлагане на резултати от Уикипедия; • Добавяне на резултати от Eureka Science News; • Опция за маркиране и изпращане на резултати към имейл.

WorldWideScience Alliance е съставен от: CISTI (Канада), ISTIC (Китай), VTT (Финландия), INIST (Франция), INASP, INIS, TIB (Германия), JST (Япония), KISTI (Корея), HSE (Ирландия), SciELO (Бразилия), CSIR (ЮАР), British Library, Science.gov (САЩ), ICSTI.