Вече са публикувани за обществена консултация проектите за заповеди за 15 от зоните от европейската мрежа “Натура 2000”, с които България закъснява и заради които еврокомисията я е дала на съд. Предложените цели и мерки за опазване на защитеното европейско природно наследство за зоните и документите са достъпни на страницата на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за мнения до 31 януари.

monsieur bobo vratsa

Предложените за обществено съгласуване проекти са за зони в близост до река Дунав, както и последните 13 проекта, за които допитването на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) приключи на 18 декември. Тома Белев, който от 4 януари встъпва в длъжност като ресорен зам.-министър за биоразнообразие към екоминистерството, уточни за “Дневник”, че освен бързото приемане на закъснелите заповеди и всички набързо приети през последната година заповеди за зоните за хабитатите трябва да се допълнят с подходящи цели и режими, за да отговарят на изискванията за европейските директиви за нужните гаранции и адекватни мерки за защита на конкретните местообитания и видове, които всяка зона от “Натура 2000” защитава.

Екоминистерството уточнява в съобщението си, че проектите са разработени от експертен екип под ръководството на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН (ИБЕИ-БАН). При прочита на предложените цели за защита на зоните от европейско природозащитно значение подготвящите становища обаче трябва да имат предвид, че данните от дългосрочния мониторинг на “Натура 2000” в България, които са подадени на учените, не включват теренен мониторинг (повече за проблемите с данните за “Натура 2000” в България).

Към момента могат да се дадат мнения за следните защитени зони край Дунав, някои от които са обявени по Директивата за дивите птици, а други – за европейските защитени местообитания и видове: