Образователната система не е изолирана от това, което се случва в обществото. Към днешна дата 172 деца и ученици са положителни за коронавирус, а учителите са 165, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на днешния брифинг.
Карантинираните учители и ученици са 0.5 %, т.е. 5 на 1000 не учат, следователно 99.5 % от образователната система учат присъствено, обясни още министърът на образованието. От началото на учебната година средно 3 на 1000 ученици не са учили или 99.7 % са учили присъствено.
Целта тази година е максимум присъствено обучение,
категоричен е Вълчев. По думите му, е много трудно да се намери правилната формула между правото на здраве и правото на образование. Но въпреки че правото на здраве е основно, не може да си позволим да се затварят училищата. При обучението в електронна среда не може да се осъществи ефективно педагогическо взаимодействие, както в реална среда, децата не могат да се социализират, възпитателната функция не може да се упражнява пълноценно, каза още министърът на образованието.
Той призова всички в системата на образованието да бъдат по-отговорни и да се спазват всички действащи мерки срещу разпространението на COVID-19.
Ако се спазват основните мерки, имаме всички шансове учебната година да се проведе 97- 98% присъствено,
заяви Вълчев. Той обясни, че ситуацията вероятно ще се влоши не толкова заради коронавируса, колкото заради сезонните грипни вируси. В момента основният проблем не е толкова големият брой заразени ученици, а тези, които са развили грипоподобни симптоми в отделните училища. От там идва и регистрираният брой отсъствия. Принципът на предпазливост изисква децата да останат вкъщи, коментира министърът на образованието.
Към момента най-проблемна е ситуацията в двете най-големи училища в Търговище.
Министърът на образованието отново призова да се спазват стриктно основните мерки и най-вече правилното носене на маски на закрито.
Той обясни, че вероятно ще препоръчат на училищата незадължителните дейности да не се провеждат или ако се провеждат, то да е в електронна среда,
като например родителски срещи, заседания на обществени съвети, настоятелства и др. Някои от тях могат да се провеждат и присъствено, но само при спазване на противоепидемичните мерки. Екскурзиите също не са наложителни сега, смята Вълчев.
По думите му, на училищата няма да се дават точни инструкции, тъй като всяко учебно заведение е различно и ръководството на място знае най -добре какво трябва да се предприеме според ситуацията в съответното училище или детска градина.