До този момент в България са направени 27 000 PCR теста за коронавирус, съобщи на редовния сутрешен брифинг на Националния оперативен щаб проф. д-р Тодор Кантарджиев.
„Нашата цел е седмично да се правят по 7 000 PCR теста, които да обхващат един на всеки хиляда души. Целта е не само за надзорът, но и ранното откриване на болните”, каза още той.
Най-важното изискване на Европейският център за контрол на заболяванията е да се търсят първите симптоми сред някои групи.
Първата група са медицинските работници: лекари, сестри санитари в болниците, служители в РЗИ, в доболнична помощ и спешна помощ.
Втората група, при която трябва да се търсят активно първите симптоми на коронавирус са всички болни с белодробни заболявания, хоспитализирани или на домашно лечение, със средно тежка клинична картина и най-вече тези с пневмония. Такива търсения са извършени вече в няколко области на страната.
Третатa група са от трудови колективи,свързани с националната индустрия, централи, водоснабдяване и важен държавен апарат.
Професор Кантарджиев припомни, че в страната има вече 18 работещи лаборатории за PCR изследвания. По думите му “трябва активно да се търси тяхната диагностична възможност.”
Освен това Националната здравна осигурителна каса чрез анекс към рамковия договор предвиди за заплащане на тези генетични изследвания”, заяви д-р Кантарджиев.
По думите му една работеща генетична лаборатория е направила досега 7083 изследвания на PCR, т.е възможности има.
Направени са и много изследвания чрез серологичен ( бърз тест). Според Кантарджиев тези тестове не са толкова бързи, тъй като при тях заболяването се позитивира на десетия ден от началото на проявата. Бързите тестове обаче са с доста по-висока диагностична възможност.
Направени са бързи тестове на военнослужещи, заминаващи или пристигащи от мисии зад граница, направени са тестове в “Пирогов”, 1000 служители на МВР, 600 служители на Центъра за спешна помощ, 500 служители на общината.
Освен това, Националният оперативен щаб е препоръчал на местните оперативни щабове по областите да предвиждат такива проучвания.
Ако имаш лентичката IgG означава, че си бил в контакт с този или подобен вирус.
Според СЗО доказването със серологично изследване не може да каже, че вече си защитен от вируса.
IgM антителата, говори за прясност на инфекция и изисква генетично изследване, за да се докаже дали в момента отделяш вируса, което е най-опасното при тази инфекция и я прави по-опасна от грипа. Може да нямаш клиника, или съвсем лек гърлобол, но пак да отделящ вирусите, каза още д-р Кантарджиев.
“Предприемат се и стъпки, които широко не афищираме, да се изследва кръвта на изследваните лица по друг повод, за да се види в отделните области каква част от хората са били контакти с вируса и до каква степен в нашата страна, в нашия имунен статус, при нашата ваксинационна политика този вирус се движи безсимптомно сред хората“, допълни д-р Кантарджиев