Няколко международни събития хвърлиха отражение върху цената на петрола

и тя отново тръгна нагоре. Причина за това според анализатори е информацията за затоплянето на бизнес-отношенията между САЩ и Китай с подновяването на двустранните търговки преговори. От друга страна стабилност в покачването дава и действията на страните-членки на ОПЕК, които започнаха спазването на своя ангажимент по свиване на производствата. При това го направиха дори с месец по-рано от уговорения срок. Доставката за последния месец на 2018 година например е по-малка с близо 33 милиона барела. Върху това влияние е оказало най-вече рязкото понижаване на производството в Саудитска Арабия, което е най-агресивното от януари 2017 година насам. Така

monsieur bobo vratsa

фючърсите на петрола сорт Брент с доставка през март поскъпнаха в петък с 1,52%

към 56,90 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през февруари – с 1,75% към 48,00 долара за барел. Текущото поскъпване на петролните фючърси спрямо техните 17 до 18 месечни дъна около 49,94 и 42,19 долара за барел, ударени за кратко около коледните празници, все още изглежда ограничено с оглед на притесненията за забавяне на глобалната икономика и рекордните добиви от 11,7 млн. барела на ден в САЩ, постигнати в края на 2018-а година.

Това дава основание на някои анализатори да прогнозират цени на петрола Брент между 55 и 60 долара за барел в рамките на първите месеци на настоящата година.