Ръководството на ТЕЦ “Бобов дол” отхвърля обвиненията на екоминистъра Емил Димитров, че електроцентралата има проблеми с филтрите и затова ще й бъде наложена забрана за горене на боклук.
И трите енергийни блока на ТЕЦ “Бобов дол” имат изградени електростатични филтри с коефициент на полезно действие 99%, твърди в отговори до “Капитал” ръководството на електроцентралата по повод заявеното в четвъртък намерение на министъра да наложи забрана за горене на RDF в централата, докато тя не изпълни всички условия в комплексното си разрешително. От свързаното с Христо Ковачки дружество обаче заявяват пред “Капитал”, че “комплексното разрешително не изисква изграждане на нови пречиствателни съоръжения, за които споменава министърът”.
Към момента все пак не е официално обявено да има издаден акт от екоминистерството за забрана за горене на отпадъци в ТЕЦ “Бобов дол”. На фона на скандалите с незанонния внос на боклук обаче срещу горенето на такъв има засилващ се публичен натиск. Вчера към протеста на перничани за водната криза в града се включиха и хора от Бобов дол и околните населени места с лозунги срещу горенето на боклук.
Забраната обаче би имала последици за столицата, тъй като ТЕЦ “Бобов дол” е една от централите, с които София подписа преди дни многогодишни договори за оползотворяване на получения RDF в завода за отпадъци за около 15 млн лв., въпреки публичните настроения.
Тука има – тука нема разрешително
Комплексното разрешително, което ТЕЦ “Бобов дол” има за смесване на въглищата с отпадъци, е под условие за монтиране на филтри и разширяване на системата за мониторинг. Според Емил Димитров обаче филтърната инсталация на ТЕЦ “Бобов дол” не била довършена, въпреки това там се горели и отпадъци, които не са част от комплексното им разрешително.
“Аз учтиво ги помолих да преустановят горенето в мощностите, за които нямат филтри – не са довършени така, както са в комплексното разрешително. Те бяха на друго мнение. Сега превъртяхме записите и се оказа, че са продължили да изгарят отпадъци – не вредни отпадъци, не опасни отпадъци, не застрашаващи природата и населението, но отпадъци, които не фигурират в тяхното комплексно разрешително”, обясни екоминистърът на пресконференция в четвъртък. И обяви, че ще издаде акт за прекратяване на изгарянето на боклуци в ТЕЦ-а.
Според ръководството на централата обаче комплексното разрешително на ТЕЦ “Бобов дол” изисква само и единствено да бъде разширена съществуващата мониторингова система към сероочистващата инсталация за измерване на изпусканите емисии с добавени три нови показателя. “От септември 2019 г. една от сероочистващите инсталации, обслужващата един от блоковете, е разширена и действаща. В комплексното разрешително ясно и точно са описани всички изградени и действащи пречиствателни съоръжения”, пише в отговорите до “Капитал”, като изрично се посочва, че новото комплексно разрешително, с което от екоминистерството е позволено оползотворяването на RDF, изисква единствено разширение на контролната мониторингова система да бъде разширена, а не изграждане на нови пречиствателни съоръжения.
Боклуците на София
Според управата на “Бобов дол” забраната за горене на RDF ще създаде проблем не само на самото дружеството, но ще засегне и наболели обществени интереси, касаещи екологосъобразното управление на дейностите с отпадъци. “Дейността “оползотворяване” е приоритетна дейност пред депонирането съгласно въведената йерархия в Закона за управление на отпадъците”, казват от централата, която на 20 януари официално подписа договор със Столичната община за оползотворяването на получения RDF в завода за боклук.
Споразумението със София предвижда ТЕЦ “Бобов дол” в партньорство с “Топлофикация Сливен” да горят по 70 хил. тона RDF на година, или около 40% от цялото количество, което градът генерира. За целта дружествата ще получат от общината 14.8 млн. лв. без ДДС в следващите три години. Това се налага поради липсата на собствена инсталация за изгаряне на RDF.
От ТЕЦ “Бобов дол” твърдят, че няма да има проблем с договора поради факта, че дружеството участва в консорциум и предвидените количества има възможност да бъдат преразпределяни. Но според регистъра на екоминистерството “Топлофикация Сливен” има право да гори само по около 20 хил. тона RDF на година.