„Опасността не е отминала. Органите на МВР освен за сигурността, трябва да следят и за епидемичната обстановка”.
Това каза министърът на вътрешните работи Младен Маринов пред ресорната комисия в парламента. Той бе повикан там, за да обясни как България и съседните държави ще изградят правила, по които да се позволи гражданите на тези страни да пътуват, без задължителна 14-дневна карантина.
Заедно с Младенов в комисията беше и главният секретар на МВР ком. Ивайло Иванов.
Относно общите действия за МВР Маринов обясни, че с разхлабването на мерките фокусът ще бъде насочен към спазване на социалната дистанция, носенето на маски, което за съжаление, обществото е забравило.
„Нашият фокус е точно към карантинираните лица, те запазват относително висок брой“, заяви още Младенов, който добави, че броят на карантинираните е около 20 000 души.
Относно възможностите да се следят чрез мобилните оператори гражданите, които трябва да спазват карантината си и как се съхранява тази информация, вътрешният министър обясни, че:
„Има промяна във връзка с наложените карантини. Промяната е в Закона за електронните съобщения – при отказ на дадено лице да бъде карантинирано или когато е карантинирано, но има данни, че нарушава карантината, имаме право да искаме местонахождение на мобилното устройство. Това касае само локализацията” и подчерта, че това става, без да имат достъп до личната комуникация на дадени човек.
Промяната се налага заради това, че се отнася към лице, което носи зараза. Практиката обаче в МВР е едновременно с това да се уведомява и районният съд.
Младенов не конкретизира броя на такива случаи. Тази мярка по-скоро вече не се прилага, защото полицаите физически контролират изпълнението на задължителната карантина, след като се е освободил ресурс от КПП-тата, които вече отпаднаха.
„Мисля, че няма никаква опасност за гражданите”, настоя още МВР шефът.
Младен Маринов разясни, че за известен период в пика на пандемията е имало спрени конкурси за назначаване в МВР.
„Количеството от кадри – следващата задача е да изграждаме техния капацитет и да повишим техните качества”, посочи още вътрешният министър.
И потвърди, че е имало парични възнаграждения за онези служители, които са поели най-големия контрол във връзка с пандемията.
„Районните и младши районните инспектори имаха основната роля. Те са хората, които едно административно производство минава през тях. Тази длъжност в министерството, бих казал, че не е особена привлекателна. Трудно задържахме служителите на тази длъжност, което наложи необходимостта да променим кариерното израстване”, обясни Младен Маринов.
В периода януари – април с 16,4% по-малко са престъпни деяния в сравнение за същия период на миналата година.
С 0,6 пункта е увеличението на разкриваемостта, докладва Младен Маринов.
Той увери, че основните групи с “ало” измамниците са в ареста.