С основен принос за увеличението на потребителските цени продъжават да са храните.
Потребителските цени продължават да се катерят нагоре, като годишната инфлация през януари достига 4.2%. Това е най-високата стойност на индекса от 2013 г. С основен принос продължават да са храните, като увеличението на годишна база при тази стокова група е със 7.8%, показват данните на националната статистика. Месечната инфлация е 0.9%, а средногодишната – 3.2%.
През декември продължават да се ускоряват и стойностите на хармонизираният индекс на потребителските цени (ХИПЦ), в който храните са с по-малко тегло. Годишната инфлация в първия месец на годината е 3.4%, а средногодишното увеличение на индекса е 2.5%. В четвъртък еврокомисията публикува своята зимна макропрогноза за страните от ЕС, като в нея се посочва, че очакваната средногодишна инфлация в България (измерена през ХИПЦ) за тази година е около 2.3%, основно заради по-висок цени на храни и енергийни продукти.
Какво тегли цените нагоре
Храните продължават да са с основен принос при увеличението на потребителските цени. На годишна база ръстът е 7.8%, а при общественото хранене – 6%. Големият двигател тук са месата, които поскъпват с 18.9% на годишна база. Световните цени на свинското се изстреляха нагоре, след като африканската чума заля Китай – най-големият производител и консуматор, което създаде световен дефицит. България внася две трети от свинското месо, но болестта засегна и вътрешното производство, като унищожи една трета от него миналата година.
Комуналните услуги също теглят инфлацията нагоре (2.3% ръст през януари на годишна база), като тук вероятно ефект има и увеличените цени на водата в много градове от началото на годината.
На месечна база НСИ засича друцифрен процент ръст на цените при зеленчуците – краставици, домати, чушки, които традиционно поскъпват през зимата.
Източник: Капитал