От началото на ноември сделките с електроенергия на Българската независима енергийна борса се сключват на цени, които са с една трета по-ниски от тези през септември и октомври. Понижението е толкова голямо, че стойностите за изминалите 9 дни са едни от най-ниските за цялата година.

monsieur bobo vratsa

Ако през последните два месеца електроенергията за свободния пазар струваше средно 55 евро/МВтч, то за ноември тази стойност се понижава до 38.7 евро/МВтч. Любопитно е, че на 22 октомври България беше с най-високата цена в целия ЕС – 56.68 евро/Мвтч, а на 3 ноември регистрира най-ниската – 19.9 евро/МВтч.

Основната причина за този спад в цените на тока е потреблението на големите индустриални предприятия. На 28 юни те успяха да сключат през борсата дългосрочен договор с АЕЦ “Козлодуй” за една четвърт от целия ток на централата за свободния пазар до края на годината. Тези договори обаче изключваха периода от 20 септември до 30 октомври, когато 6-и блок на АЕЦ-а беше в планов ремонт. И по тази причина заводи като “Стомана Перник”, КЦМ, “Биовет” и други трябваше да се снабдяват през платформата “Ден напред”. А това доведе до дефицит на енергия и цените скочиха. След 1 ноември доставките от АЕЦ “Козлодуй” към тях се възобновиха и това доведе до понижението на тарифите.

Проблемът е, че въпросните споразумения на индустрията изтичат в края на този месец, а ядрената централа все още не е обявила нови търгове. Това създава голяма несигурност в сектора и загатва, че отново може да има голям скок в цените след 1 декември.

Източник: Капитал