До 2050 г. всяка година би могло да има 120 000 смъртни случая, свързани с горещините.

obyava za rabota vratsa

Северозападният регион на България остава силно застрашен от общите заплахи пред всички граждани на Европа.

Европейските региони и градове ежедневно изпитват какво означава това, да живееш на континент, който е най-бързо затоплящият се на Земята. Миналата година европейците преживяха рекорден брой дни с „екстремен топлинен стрес“, с температури, които се усещат като надвишаващи + 46 °C. Това води и до по-продължителни суши и недостиг на вода. В Южна Европа до 70 % от населението е изложено на риск от сезонен недостиг на вода.

В същото време се увеличават бурите, проливните валежи и други екстремни метеорологични явления. Над 53 милиона европейци живеят в райони, застрашени от наводнения. Рискът от болести, предавани чрез вода, храна и преносими вируси също се очаква да нарасне.

Разходите за приспособяване към изменението на климата се увеличават драстично, като варират от 80 до 200 милиарда евро годишно в зависимост от сценария за повишаване на температурата с + 2° или с + 3/4°. Тъй като рисковете, свързани с климата, са териториално асиметрични, политическите реакции трябва да отговарят на различните местни потребности, като гарантират солидарност между общностите.

Това се посочва в Четвъртото издание на годишния доклад на ЕС за състоянието на регионите и градовете, който беше представен по време на 22-та Европейска седмица на регионите и градовете в Брюксел.

Пред европейски, национални и регионални лидери, лица, отговорни за вземането на решения, и заинтересовани страни, председателят на Европейския комитет на регионите Вашко Кордейро заяви: „С нов политически цикъл, който започва в Европейския съюз, бих искал да затвърдя пред обновения Европейски парламент, Европейската комисия и ръководството на Европейския съвет готовността на Европейския комитет на регионите и регионите в цяла Европа да си сътрудничат, да си помагат, да обединяват усилията си, за да накарат Европейския съюз да върви по пътя на единството, многообразието и солидарността. Защото състоянието на нашия Съюз започва със състоянието на нашите регионални и местни общности.“

Ето още някои от важните моменти в Годишния доклад за състоянието на регионите и градовете:

  • Над 100 милиона от европейските граждани живеят в постоянен риск от  бедност и социално изключване, а 47% от младите европейци (на възраст между 18 и 34 години) са принудени да живеят с родителите си.
  • Всеки ден в ЕС затварят (престават да бъдат обработвани) 800 ферми.
  • 1 от 4 европейски граждани живее в някой от селските райони в Евросъюза, които реално покриват 75% от неговата територия.
  • 180 са регионите в ЕС, които са се присъединили към Инициативата за интеграция на мигрантите.
  • 70% от населението на ЕС изпитва сезонен стрес или дискомфорт, свързан с водата – наводнения, суша или липса на достъп.
  • Местните власти влагат 50% от средствата в образованието, здравеопазването и социалните дейности. 70% от европейските политики се изпълняват именно на място. От 2004 г. насам 58% от публичните инвестиции са станали на ниво градове и региони.
  • Зелената и дигиталната трансформация се случва и „движи“ асиметрично в различните региони. И затова е толкова важна същността на кохезионните фондове – тяхното мото „нито един (регион) да не бъде изоставен“. И да не изостава в своето развитие.

Докладът за състоянието на регионите и градовете в ЕС за 2024 г. има амбицията да служи като ориентир за новите институции на ЕС в началото на новия законодателен мандат и бюджетните дебати. Той предоставя силна аргументация за е Представиха състоянието на регионите и градове в ЕС

дин нов Европейски съюз, основан на многостепенно управление, не само поради подразбиращото се по-силно демократично участие, но и защото това би могло да направи ЕС по-разбираем за средния европеец.

 

Репортер: Мариана Гомилева (Брюксел)