77 пътно-транспортни произшествия с 4-ма загинали и 21 ранени граждани са регистрирани през април в област Монтана

94 криминални престъпления са регистрирани през месец април т.г. на територията на област Монтана / при 161 за април 2021 г./, което е намаление с 42 %, съгласно данните на АИС „Полицейска статистика“. При разкриваемостта на криминалните престъпления през месеца се отчита ръст от около 7 % спрямо април на предходната година.
Престъпления против собствеността – намаление с около 26,4 %, в сравнение с предходната година / 39 криминални престъпления, при 53 през април 2021 г./.
Престъпления против личността през месец април 2022 г. бележат лек спад около 7 % в сравнение с април на 2021 г. / 7 престъпления, при 15 през 2021 г./.
 Грабежи – няма регистрирани грабежи, при 2 за април 2021 г.
Кражби – намаление с около 27% / 32 , срещу 44 за април 2021 г./.
 Измами – 1 регистрирана измама за месеца / при 2 измами за 2021 г./.
Умишлени убийства – през април 2022 г. няма регистрирани умишлени убийства, при липса на такива за същия период на 2021 г.
Посегателства спрямо МПС – 1 регистрирано престъпление през април 2022 г., без данни за престъпления през 2021 г.
Палежи – 4 за април 2022 г., срещу 3 регистрирани за месец април 2021 г.
Наркотици – регистрирани за месец април 2022 г. са 3, срещу 8 за същия период на 2021 г.
За периода януари – април 2022 г. на територията ОД МВР Монтана са регистрирани 513 престъпления, при 606 засъщия период на 2021 г., което е спад с 15,35 %. Разкриваемостта на криминалните престъпления за първите четири месеца на годината е около 43,47% спрямо 39,11% към същия месец на предходната година – което е ръст от около 4,4%.

През месец април т.г. в област Монтана са настъпили 77 пътно-транспортни произшествия, от които 20 тежки. При инцидентите на пътя са загинали 4 граждани, ранените са 21. В сравнение със същия месец на предходната година, ПТП-тата са били с 22 повече, загиналите с 3-ма по-малко, ранените с 2 по-малко.
През месеца са установени 2 678 нарушения на ЗДвП, от които около половината – 1 700, са нарушения на скоростните режими. При контролната си дейност служителите на Пътна полиция са съставили 323 акта и са наложили 586 глоби с фиш.
Броят на санкционираните водачи за неспазване на предимство, знаци и сигнали е 183. За нередовни пътни документи са глобени 126 нарушители. За неправилно спиране и паркиране – 96, за неизползване на обезопасителни колани и каски – 90, за управление на техническо неизправно МПС – 43, за неправилни маневри – 20. Заловени са 14 водачи, употребили алкохол; 4 водачи, употребили наркотици, и 18 неправоспособни водачи. Без застраховка „Гражданска отговорност” са се движили 10 шофьора. При контрола на пътя са глобени 7 водачи, ползващи мобилни телефони по време на шофиране и 4 пешеходци, нарушили правилата за движение по пътищата. 30 шофьорски книжки са временно отнети за различни нарушения, на 21 пътни превозни средства е прекратена регистрацията, 3 пътни превозни средства са временно спрени от движение. През месеца са проведени 20 специализирани полицейски операции по безопасност на движението по пътищата.

Снимката е илюстративна.