От 12 юли 2025 г. всички автошколи трябва задължително да използват GPS приложение при провеждането на курсовете и изпитите за шофьорска книжка.

la toscana vratsa

Това съобщи министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов в публикация във Фейсбук.

През приложението ще може да се проследи цялото обучение – от записването в школа по кормуване, през плащането на такси, преминаването през теоретична и практическа част, до явяването на изпит, уточнява Караджов.

Всеки час се валидира с подписа на кандидат-шофьора, информира още министърът на транспорта.

По време на изпита в автомобила има камера, която записва както вътре в купето, така и навън. Специален алгоритъм гарантира, че кандидат-шофьорът ще изпълни различни маневри – определен брой завои наляво, престрояване, преминаване през кръстовища и светофари и т.н.

Всеки кандидат-шофьор получава уникален код за достъп до приложението и така може да се запознае с цялата информация за обучението си – графика на часовете, проведените часове, резултатите от теоретичния и практическия му изпити, се посочва още в публикацията.

С‍поред Караджов кандидатът може да види подробности за теоретичния и практическия си изпити – записа от двете камери в автомобила, данните от GPS-а, скоростта на движение, както и допуснатите грешки.

Приложението е безплатно и може да се използва на всякакви мобилни устройства.