Трифон Зарезан по традиция е изцяло мъжки празник .
Участието на жените се свежда до това – рано сутринта, преди празника, да приготвят мъжете си и да ги изпратят до лозето.
Омесва се обреден хляб – пита, прави се печена кокошка и се дава бъклица с вино, украсена с бръшлян. С това женското участие в Трифон Зарезан почти се изчерпва.
Според местната традиция, всеки мъж отива в своето лозе и изпълнява обичая по зарязване на лозята. Обичаят води началото си от някогашните Дионисиеви празници, свързани с бог Дионисий – богът на веселието, виното и любовта.
Явно оттам се трансформира в Свети Трифон. Този светия пази лозята. Затова трябва да бъде почетен. Открай време Врачанският край се слави със своите лозя, със своите вина.
След това традицията повелява да се избере „Цар на лозята”. Обикновено това е човек, на който лозето му е най-добре гледано и е направил най-хубавото вино.
Освен това всички церемонии трябва да бъдат „полети” и с известно количество вино, разбира се. Избирайки си „Цар на лозята”, мъжете се връщат в селото и се прибират у дома си. Там всеки мъж го чака стопанката с котле, пълно с вино.
Редно е мъжът да го изпие цялото. Обикновено след цял ден „зарязване”, това е непосилно, и в нашия регион традицията е неизпитото вино да се излее на земята.
Това е и единственият обред, който изисква вино да се излива на земята.
Вярва се, че след като виното е толкова добро, че да не може да се изпие, с изливането му следващата година ще е още по-плодородна, ще е с берекет за стопанството и ще има толкова много вино, че пак да остане.
От архивите на “Зов нюз”, разказано от етнографът Недка Димитрова
Снимка:На този фотос обективът е запечатал как в средата на ХХ век Трифон Зарезан са празнували в оряховското село Долни Вадин.