Обществени поръчки за около 165 млн. лв. за ВиК обекти вече са обявени по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“

obyava za rabota vratsa

12 дружества, които предоставят ВиК услуги

в областите Враца, Русе, Перник, Видин, Силистра, Пловдив, Ямбол, Варна, Сливен, Стара Загора, Кърджали и Смолян,

вече имат сключени договори с управляващия орган на програмата.

С инвестициите ще се изградят и реконструират 602 км водопроводна мрежа, 380 км канализационна мрежа, 14 пречиствателни станции за отпадъчни води и 2 пречиствателни станции за питейни води, нови тръбни кладенци, помпени станции, резервоари  и др. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова пред парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.

Предстои обявяването на тръжна процедура за избор на изпълнители за изготвянето на още 6 регионални прединвестиционни проучвания

за новоконсолидирани ВиК оператори – Хасково, Търговище, Велико Търново, Габрово, Софийска област и Плевен.

За инвестициите от готовите разработки ще може да се кандидатства за финансиране по Оперативна програма „Околна среда 2021-2027 г.“, информира още тя.

В три от областите – Ловеч, Монтана и Кюстендил, само по една община не се е присъединила към областната асоциация.

За тях предстои да се водят преговори за допускане на европейско финансиране за територията с изключение на общината, която отказва да се присъедини към областната асоциация по ВиК, съобщи министърът.

Аврамова коментира още, че в следващите месеци предстои да бъде конституиран „Български ВиК холдинг“.

С негово създаване се цели по-добра координация и контрол в сектора. Чрез холдинга ще се инвестира в нови довеждащи водопроводи, язовири и друга стратегическа инфраструктура за алтернативно водоснабдяване на част от населените места. Новата структура няма да дискриминира общинските дружества, защото чрез консолидация на доброволен принцип и сключване на договор с ВиК асоциация, те също могат да имат достъп до финансиране от компанията.

В рамките на холдинга планираме създаване на аналитично звено. Ще разчитаме на квалифицирани хидролози, ВиК инженери, хидрогеолози и др., каза министър Аврамова. И добави, че това звено ще съдейства за вземане на управленски решения за отрасъла.

Снимка: manager.bg