Едва 2900 лева платил прекупвачът за крадените картини
на Владимир Димитров – Майстора и Ди Киро. Това разказа самият той в ефира на БТВ.
Атанас Йончев, който сега е с обвинение за вещно укривателство и е на свобода под гаранция от 5 000 лева. Твърди, че платил за плячката на двамата апаши, които все още се издирват. „Те поискаха повече, но сделката стана за толкова пари.”, обясни Йончев в ефира на телевизията.
Тази сума дал на крадците за част от картините и вещите от дома на наследника на Майстора.
Атанас Йончев е известен е в средите на антикварите
от близо 30 години години като Наско Дългия. Обяснява, че сделката станала преди Нова година. За да препродаде платната, потърсил другия обвинен антиквар, Божидар Нейков.
Хората, от които купил картините били единият на 25-30 години, а другият – около 40.
Те не са му предлагали стока преди това и дори не знаел телефоните им.
„8 картини по 500-600 лева ми се стори апетитно.”, отбеляза Наско Дългия.
Когато ги получил, не се усъмнил, че са крадени.
„Не съм се усъмнил, говорих с колега и той каза, че не е чул, по принцип се разчува, като се издирва нещо, казва Атанас и допълва, че ги купил и ги продал. Помислих, че са чистили тавани и мазета,” разказа още той.
Йончев е категоричен, че няма славата на прекупвач на крадени картини.
„Нали Ви казвам за първи… за втори път да ми е за 30 години.”, заяви Атанас.
От МВР обаче твърдят, че са разследвали и преди Йончев заради бизнеса му.
„Тук няма никаква измама.
Аз, ако знаех, че са на Майстора тези картини, щях да ги задържа и щях да изчакам… Чувствам вина, защото от нищо стана нещо. За никакви пари стана нещо.”, жалва се още мъжът.
Йончев казва, че в крайна сметка за картините получил 6500 лева. По думите му половината били при циганите, а другите ги изхарчил. Платих си телефон, кабелна – 400 лева. Един микробус за 500 лева си купих и другото… по празниците.”, обяснява още Наско Дългия.
Към момента все още в неизвестност остават крадците и една ценна картина на Майстора.




