Внесоха промени в Закона за здравето: Уведомяването за предписание за карантина и изолация – по телефон или e_mail
От утре хората над 65 години ще могат да пазаруват по-късно и по-дълго от двучасовото ограничение, наложено им в момента от здравния министър Костадин Ангелов.
Днес той издаде нова заповед, според която само възрастните ще пазаруват в хранителните магазини от 13,30 до 16,30 ч. В аптеките пък ще имат два „коридора“ – от 8 до 10 ч. и от 13,30 ч. до 16,30 ч. През останалото време хората над 65 години също ще могат да ходят по магазините и аптеките, но сега просто имат запазени часове само за тях.
Предишната заповед на здравния министър с ограниченията за пазаруване остана в сила само два дни, след като той я издаде в четвъртък. Според нея възрастните можеха да пазаруват в магазини и аптеки само от 8 до 10 ч. Веднага последваха негативни реакции, а днес и омбудсманът Диана Ковачева призова забраната да бъде отменена. Здравните власти пък поискаха време, за да видят как действа новата мярка.
Предписанията – по телефона или на имейл
Хората, за които има издадени предписания, че подлежат на задължителна карантина или изолация, да бъдат уведомявани по телефона или по имейл. Това предвиждат промени в Закона за здравето, внесени от шефката на парламентарната група Даниела Дариткова.
С тях тя предлага да бъде пренаписан чл. 61 от ЗЗ, като основната промяна е за предписанията (пълния текст на законопроекта виж тук).
Предвижда се, че за издадените предписания се съобщава по реда на чл. 18а, ал. 1-6 от Административнопроцесуалния кодекс или по два други начина. Първият е, чрез устно уведомяване на посочен от човека телефонен номер, което се удостоверява писмено с подпис на извършилото го длъжностно лице. Писменото удостоверяване се прилага към преписката и на адресата се съобщава, че може да получи предписанието лично след изтичане на срока на изолацията или на карантината. Докато тя трае предписанието може да се получи само чрез упълномощено лице. Предписанието се смята за връчено от деня на устното съобщаване.
Вторият начин на съобщаване е чрез изпращане на съобщение на посочен от лицето електронен адрес или телефонен номер. Тук също важи правилото, че човек може да отиде да си получи предписанието лично едва след изтичането на карантината. Но има друго условие, за да се приеме то за връчено – „адресатът да изпрати потвърждение за получаването му чрез обратно електронно или кратко текстово съобщение“.
„Към момента, непрекъснато нарастващият брой заразени лица поставя в невъзможност РЗИ своевременно да изолират положителните лица и да карантинират техните контактни лица. Забавяне в известяване на засегнатите лица и връчване на предписания се наблюдава в различни региони на страната, в зависимост от регистрираната ежедневна заболяемост и предстои да обхване цялата страна, с което да се превърне в общонационален проблем“, пише Дариткова в мотивите към предложението си.
И обяснява, че се цели да се прекъсне разпространението на заразата.
„Основни причини за предприемането на законовите изменения са както регистрираните средно на ден около 4 000 новозаразени с СOVID-19 лица в страната, така и хроничният кадрови недостиг в РЗИ, натрупан през последните години, което възпрепятства прилагането на противоепидемични мерки“, посочва Дариткова.
С внесения от нея законопроект се правят промени в Закона за електронните съобщения. Както е известно, при въвеждането на извънредното положение в чл. 251 б от него беше предвидено, че т. нар. трафични данни трябва да се пазят „и за нуждите на принудителното изпълнение на задължителната изолация и болничното лечение на лица по чл. 61 от Закона за здравето, които са отказали или не изпълняват задължителна изолация и лечение“.
Сега Дариткова предлага лечението да отпадне като основание за съхраняване на данните от клетките на мобилните оператори.
Изменението обаче може да се окаже безсмислено, тъй като се очаква във вторник Конституционният съд да се произнесе именно по тази разпоредба и да я „отмени“.
Със законопроекта се предлагат и изменения в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, с които се създава възможност при обявено извънредно положение или извънредна епидемична обстановка министърът на здравеопазването да забрани за определен срок износа на лекарства. „Предвид нарастващата заболяемост и разпространението на болестта сред населението е възможно да възникне недостиг или липса на лекарствени продукти, поради което е необходимо да се регламентира законов механизъм, който да гарантира осигуряване на непрекъснатост при лечението на българските граждани“, обяснява Дариткова.
За нарушаване на забраната тя предлага глоба от 50 000 лв. до 100 000 лв., а при повторност на нарушението санкцията скача на от 100 000 лв. до 150 000 лв, пише news.lex.bg/