Утре (16-ти юни) от 9:30 часа ще се състои разпоредително заседание по НОХД 52/20 г.
Подсъдимият е Веселин Ранков, обвинен в това, че на 2 октомври 2018 г. в с. Търнак, като нарушил Закона за движение по пътищата, по непредпазливост предизвикал катастрофа, при която блъснал пресичащото пътното платно 10-годишно момиче. Въпреки проведеното лечение в болница в Плевен, детето починало, като смъртта му е в пряка и непосредствена причинно-следствена връзка с ПТП-то.
Деянието е извършено в пияно състояние, като алкохолът в кръвта на шофьора е бил 1.7 промила.
Кой е Веселин Ранков?
Мъжът работи като директор „Производство“ във Фармацевтични заводи „Милве“ АД в село Търнак. Обвиняемият Ранков е правоспособен водач на моторно превозно средство с категория „В“ от 1993 г. Мъжът многократно е санкциониран за нарушения на Закона за движението по пътищата и Правилника към него.
Били са му съставяни актове, отнеман контролен талон, издавани фишове и наказателни постановления, налагани глоби.
Във връзка със службата си Веселин Ранков ежедневно пътувал от гр. Бяла Слатина до с. Търнак и обратно с лек автомобил „Нисан Х Трейл“. Много добре познавал пътя, тъй като пътувал по този маршрут от около 20 години.
На 02.10.2018 г. обвиняемият останал след края на работния ден с колеги, с които употребили алкохол. Към 19:20 ч. заедно с трима от тях тръгнали от сградата на фирмата в с. Търнак с управлявания от Ранков лек автомобил. Пътят минавал през центъра на селото и продължавал по единствената улица в посока към гр. Бяла Слатина.
В края на населеното място участъкът от пътя не бил осветен, тъй като липсвало улично осветление.
Наближавайки изхода на селото, обвиняемият Ранков забелязал силует откъм лявата страна на пътя.
В следващия момент последвал удар. След като спрял и слязъл от колата, водачът видял лежащо до автомобила му дете.
Бил подаден сигнал на телефон за спешни случаи 112. Пострадалата – десетгодишната Сара била транспортирана до болнично заведение.
Пристигналите медици от болницата в Бяла Слатина тогава констатирали, че момиченцето е с полиорганна травма и се нуждае от помощта на специализиран екип. Затова детето незабавно е транспортирано в университетската болница в Плевен, където веднага е поставено на командно дишане. Лекарите там още тогава констатирали, че шансовете за живот на детето са малки, тъй като то имало тежка черепно-мозъчна травма и сериозни наранявания на белия дроб. Лекарите в университетската болница в Плевен се бориха до последно за живота й, но въпреки това десет дни по-късно момичето починало.
Мъжът беше задържан, но след като беше снета достатъчно информация за инцидента, той беше освободен по-рано от предвидените от закона за МВР 24 часа. Макар и това да е в рамките на нормативните текстове по-ранното освобождаване на шофьора възмути близките на блъснатото момиче и те излязоха на импровизиран протест.
Бащата на Сара тогава заяви пред всички, че не иска пари или каквото и да е друго от шофьора, блъснал момичето му, а само да помогне за възстановяването й. Човекът се надяваше да получи подкрепата на водача, който е директор на фармацевтичен завод, имайки предвид контактите му в сферата на тази индустрия и на медицината.Така или иначе „чудото”, на което се надяваше родителят обаче, не се случи. Две седмици по-късно момичето почина.
Две седмици след смъртта на детето, близките й направиха мирен протест с искане за справедлив процес. Те се събраха на площада на селото точно на 26 октомври, когато Сара трябваше да навърши 11 години. По думите им, от деня на произшествието те нито са се чували, нито са се виждали с Веселин Ранков, който е управлявал мощната машина отнела живота на момиченцето. Близките настояваха за справедлива присъда и за повече сигурност за останалите деца в селото.
Припомняме, че още на третия ден след катастрофата паралелно с местните структура на МВР и районната прокуратура в Бяла Слатина със случая се бяха заели и от Национална следствена служба, които направиха повторен оглед на мястото, макар то да беше претърпяло съществени промени – пътят беше уширен и на самото място, на което е било изхвърлено телцето на Сара при удара вече нямаше никъкви следи от случилото се.
Тогава обаче столичните експерти заявиха, че това няма да деформира следствения процес по какъвто и да е начин, защото първоначалният оглед е бил направен много добре и има много снимков материал.
След смъртта на детето пък случаят беше препратен по компетентност към Окръжна прокуратура – Враца. Направени са детайлни експертизи за всички обстоятелства около пътния инцидент и прокуратурата повдига обвинение срещу водача на джипа. Според магистрати той ще носи отговорност за причиняване на смърт по непредпазливост. Деянието е тежко заради пияното състояние на мъжа, в момента на извършване, което е доказано по безспорен начин и чрез две проби, и чрез свидетелски показания, коментираха още специалистите.