На 1-ви август започва Богородичният пост.

Той има по-строг характер от Петровите и Рождественските (Коледните) пости, но по-лек от Великия (Великденски) пост.

monsieur bobo vratsa

Само на Преображение Господне /6-ти август / е разрешено да се яде риба.

Богородичният пост е утвърден от църковната традиция в чест на Успение на пресвета Богородица (15 август) и е свързан  с почитта, любовта и надеждата на православните към Пресветата Майка.

От 1-ви до 14-ти август, през тези  две постни седмици Църквата молитвено се подготвя за празнуването на Преображение Господне и Успение на Пресвета Богородица, чествани всяка година съответно на 6 август и 15 август.

В първия ден на поста в храмовете се прави водосвет, а от 1 до 13 август пък на вечерните служби се отслужва Богородичен параклис.

В понеделник, сряда и петък постът е най-строг. Тогава е препоръчително да се хапват  само сурови плодове и продукти и неготвена храна (сухоежбина).

Във вторник и четвъртък – варени без олио/масло гозби, а в събота и неделя се разрешава храна с растително масло (олио, зехтин) и вино.

Ако Успение Богородично се падне в сряда или петък, се консумира риба.

Както при всеки православен пост, така и по време на Богородичния  се стремим към възможно по-пълна духовна съсредоточеност, като избягваме шумните развлечения, кавгите, чувствените наклонности и пороци и се упражняваме съзнателно в благодетелен живот и добродеяния.