Албена Симеонова, председател на Фондация за “Околна среда и земеделие”, Борислав Сандов, съпредседател на “Зелено движение” и Милен Стоянов от Българска асоциация “Биопродукти” и Сдружение за просперитет и развитие на Мало Пещене се срещнаха с медии и граждани днес пред сградата на Регионалната инспекция по Околната среда и водите.
Гражданският диалог беше на тема “За Враца без отрови”.
Албена Симеонова изрази своето притеснение от факта, че все още не е ясно дали серовъглеродът собственост на „Камибо“ е опасен отпадък или продукт, както и че обществеността се държи в неведение къде е крайната точка, на която трябва да бъде доставен опасният химикал.
Борислав Сандов също изрази своето безпокойство от неизвестността на място, на което ще бъде откаран серовъглеродът.
Относно подготвяната от фирма на Ковачки инсталация за горене на отпадъци експертът бе категоричен, че ако бъде изградена инсталацията за горене, за гражданите няма да има нищо положително:
„Това няма да намали такса смет за гражданите, ще утежни трафикът и ще навреди на пътната настилка и инфраструктурата.“
Хората, които са със хронични заболявания също ще имат проблеми.
Борислав Сандов каза още, че множество от Регионалните инспекции са доминирани политически, техните директори се назначават изцяло на политическа основа, не на експертна. По този начин те притискат своите служители към определени близки до властта фирми и предприятия да си затварят очите и да налагат санкции, които са минимални.
Това не кара нарушителя да спре да нарушава закона.
Изключително порочна практика.
В България трябва да бъдат повишени санкциите за тежки замърсявания и за екологични замърсявания и това да има възпиращ характер за замърсителя.
Има регионални инспекции, които със своите действия или бездействия са предизвикали наказателни санкции срещу България.