„Без паника, шок и ужас! Във Враца от днес започва пръскане срещу комарите Culex, които причиняват западнонилската треска.“
Това написа кметът на града Калин Каменов в своят профил във „Фейсбук“.
„Много наши съграждани вече сигнализираха за наличие на екзотичните насекоми и ухапвания в различни райони на Враца. Дори да бъдете ухапани от тези комари, които се разпространяват при влажно време и най-вече през месец септември, не трябва да се страхувате. Ухапване не означава задължително заразяване. Знайте, че треската се предава само от женски комари, а и не всички са носител на заразата“, каза той.
От днес до 04 септември 2024 год., при подходящи метеорологични условия – без дъжд, от 21.00 ч. до 06.00 ч., ще се проведе наземно третиране срещу комари във всички квартали на Враца.
Ще работят паралелно няколко екипа. Третирането ще се извърши чрез комбиниран метод с топъл и студен аерозол. Ще бъдат използвани препаратите: Студен аерозол – „Ротрин 100“ и топъл аерозол – „Микрозин“. Препаратите са безвредни за хора и животни, но с много бърз нокдаун ефект и може да достигне до 100% унищожаване на летящите възрастни насекоми /имаго/.
Въпреки това, препоръчително е прозорците на домове и офиси да бъдат затворени в периода на активно пръскане, заради очаквано обилно количество пушек.
Община Враца си запазва правото на промени в графика при наличие на
неподходящи метеорологични условия. Препаратите са включени в Списъка на разрешените за предлагане на пазара продукти за ДДД дейности.
За контакти с ръководителя на ДДД дейностите – 0888486920.
Западнонилската треска обикновено протича леко или умерено тежко, с грипоподобни симптоми – температура, главоболие, отпадналост, възможна е и поява на ситен обрив, както и гадене и повръщане. Инкубационният период е между 3 и 14 дни. При голяма част от заразените инфекцията може да протече безсимптомно. По-тежки неврологични форми на болестта като енцефалит, менингоенцефалит или менингит са редки, предимно при хора в напреднала възраст.
Възможно е да се предпазим с индивидуални средства като:
- Репеленти /вещества отблъскващи комарите/;
Дрехи с дълги ръкави и крачоли, шапки, които да предпазват откритите части на тялото;
Уреди и препарати за домашна дезинсекция.
Индивидуалните предпазни средства трябва да се ползват през цялото време, в т.ч. сутринта, през деня и през късния следобед до вечерта, когато е най-висока активността на комарите.
Препоръчително е да се нощува в стаи, на които прозорците са с мрежа против комари.
Важно е да се ограничат влажни зони като реки, малки водоеми, басейни, канали, открити чешми, фонтани, шадравани, зони с поливни системи и такива със застояла или дъждовна вода навън, тъй като тя е среда за размножаване на комарите.
Дейностите по третирането срещу опасните комари са съгласувани с РЗИ-Враца.