Всички български граждани, в която  от таргетните групи да попадат, ще бъдат ваксинирани само по тяхно желание. Ваксинирането ще е доброволно, след ясно изразено желание от тях да  се имунизират срещу новия вирус и след ясно подписано и формирано съгласие за ваксината, която те ще си изберат да им бъде поставена.

monsieur bobo vratsa

Националният план на Република България за ваксинация срещу COVID-19 е разработен от работна група, съгласно заповед на министъра на здравеопазването, с участието на специалисти от здравното министерство, регионалните здравни инспекции, Изпълнителна агенция по лекарствата, водещи медицински специалисти, Български лекарски съюз, Български зъболекарски съюз,  Български фармацевтичен съюз и други. Използвани са указанията на Световната здравна организация, планове на държави-членки на Европейския съюз – Германия, Франция,  Италия, Англия, и някои щати на САЩ, като щата Илиноис.  Националният план е съобразен с особеностите на българското здравеопазване, територия, инфраструктура, това зави министърът на здравеопазването Костадин Ангелов по време на извънреден брифинг.

Планът е динамичен,  подготвен за адекватна  промяна в зависимост от конкретната обстановка, добави още той. За изработването и изпълнението на този план създават Национален ваксинационен щаб с председател професор Красимир Гигов.  В плана са разработени фазите за ваксиниране на българските граждани по таргетни групи.

В първата фаза са включени

медицинският персонал на  лечебните заведения за извънболнична и болнична помощ,  медицински специалисти по здравни грижи,  лекари по дентална медицина, фармацевти, помощник-фармацевти и друг помощен персонал. Причината за това, те са първи  при ваксинацията е, че те са поставени под висок риск от заразяване с новия вирус и могат да предадат инфекцията на рискови групи от населението, обясни здравният министър. Имунизирането им ще позволи те да  продължат да изпълняват професионалните си ангажименти. По думите на министър Ангелов очакваният брой, подлежащи за ваксинация от тази група  е 243 600 лица, от които 30 000 лекари,  10 000 лекари по Дентална медицина,  46 000  професионалисти по здравни грижи, 6600  магистър фармацевти, 2000 помощник фармацевти и 150 000 помощен персонал.

В зависимост от броя ваксини директорите на Регионалните здравни инспекции ще уточнят  броя на подлежащите за имунизация контингенти.

Втората група, определена за ваксиниране срещу COVID-19,

включва потребители и персонал на социални институции, педагогически специалисти, българските учители и персонал на ферми за отглеждане на норки. Очакваният брой подлежащи на ваксинация от тази група са  112 080 лица, от които в социални институции 15 000 домуващи и 8000 персонал, педагогически специалисти – 89 000,  персонал на ферми за отглеждане на норки –  80 души.

В третата група попадат служителите,

участващи в поддържането на функционирането на  основни за обществения живот дейности. Като пример за такива здравният министър даде  ВиК дружествата, защото ако служителите на  тази критична инфраструктура се разболеят, се поставя под съмнение възможността за снабдяване с вода на гражданите. Очакваният брой, подлежащи на ваксинация в тази група, ще бъде според предварително изготвени списъци, съобразени с желанията на хората, попадащи в тази таргетна група.

В четвъртата фаза влизат възрастните хора на и над 65-годишна възраст и лица с придружаващи хронични заболявания,

поради по-тежкото протичане на заболяването и по-високия риск за смъртен изход.  В това число са включени  и имунокомпрометирани или лица с вторични имунни дефицити – те са 1 800 000.  Над 65-годишните са  1 500 000 лица, между  45 и 65 години 1 950 000 лица, 15 процента от това население са 300 000 лица.

  В петата група

са включени уязвими групи от населението поради високия епидемиологичен риск, свързан с  условията и начина им на живот. Ваксинацията им ще се извършват по предварително изготвени списъци.

Тези фази и обхвата на лицата, които попадат в тях са изготвени в тясна координация и  след консултация с експертните съвети към министерство на здравеопазването, където попадат  уважавани български лекари и специалисти с доказан професионален опит в областта на имунологията,  вирусологията, инфекциозните болести,  епидемиологията, поясни здравният министър.