Призив-предложение за намиране на трайно решение на проблема за съдбата на закритите държавни и общински училища в страната стана предпоставка за сериозна дискусия сред Общински съвет-Враца по време на днешното им редовно заседание.
Вносител е Постоянната комисия по образование към ОбС.
„Училищата и читалищата са нашите първоизточници на ценностна система. Статистиката за рушащи се такива сгради на територията на страната е стряскаща. В тези сгради има запазена огромна духовна енергия на една млада нация от дейци, които са материализирали своята енергия и желание към просветление на много поколения чрез образование. Наш дълг е да успеем адекватно да съхраняваме тези училища“, заяви председателят на комисията Румен Петков.
По информация на Асоциацията на българските села от 1999 г. до 2021 г. броят на закритите училища е 1435.
В периода 2003- 2018 г. броят на закритите училища е 923, а само в област Враца през периода 2005- 2012 г. са закрити или преобразувани 50 училища.
Няма да е пресилено да се каже, че в отделни региони на страната проблемът има катастрофални измерения.
Финансовите измерения на всички активи на закритите, изоставени и рушащи се закрити училища, като сгради, прилежащи имоти, инфраструктура, вероятно имат десет цифрено изражение.
С този призив ПК по образованието искат да се постави началото на сериозен професионален и политически дебат за обединение на всички заинтересовани страни за намиране на трайно решение на проблема със закритите през последните 30 години училища в Република България.
Те предлагат:
- да се сформира екип от експерти от МОН, НСОРБ и независими експерти, който да предложи възможности, при които държавата, общините, неправителствения сектор, европейски партньори и всички съпричастни към проблема да обединим усилия за осигуряване на финансов, експертен и административен ресурс за обезпечаване на дългосрочна Национална програма за стопанисване и управление на закритите училища в Република България.
- В единен регистър да бъдат картотекирани всички закрити училища с експертна оценка на настоящето им състояние, налична инфраструктура и възможности за бъдещо приложение. Разпореждането с тези имоти е и възможност в бюджетите на общините да се влее солиден финансов ресурс.
- След експертна оценка и където е възможно с минимални средства и съфинансиране от страна на общините, да се стопира рушенето на сградния фонд и се подсигурят възможности за поддръжката му до намиране варианти на бъдещото им приложение.
- Ако е необходимо, да бъде оптимизирана нормативната уредба за улеснено разпореждане от общините/държавата на активите на закритите училища при максимална прозрачност и съпричастност на местните общности като наследници на реално създалите тези училища.
Разискванията, разбира се, не преминаха без изказване от съветници от „Възраждане“, според които „Обищаната желае да продаде тези имоти, а не да се погрижи за тяхното стопанисване“.