След като идеята за създаване на “суперболници” беше извадена от нафталина, вчера министър Ангелов каза, че такива ще има във Враца, Видин и Монтана. Те ще бъдат част от 10-те високотехнологични лечебни заведения в България.

monsieur bobo vratsa

Припомняме, че тази идея беше пусната в публичното пространство още през 2010г., в първия мандат на ГЕРБ. Тогава бе обявено предстоящото създаването на 20-тина високотехнологични болници в 6-те региона за планиране. Финансирането трябваше да бъде осигурено с европроект на стойност 148 млн. лева., който обаче не се случи.

През това време болницата във Враца едва не фалира, а в Монтана подсигуриха качествено здравеопазване чрез частна структура.

Дали министерството на Ангелов наистина работи по проекта, или “суперболниците” са предизборна дъвка, предстои да разберем. Факт е обаче, че дори и да се намерят средства за създаването на подобни лечебни заведения, едва ли ще се намери нужния брой лекари и специалисти по здравни грижи, които да работят в тях.

В резюме, целта на този проект е областни болници, които да бъдат с еднакви възможности като апаратура, медицински екипи, така че всеки един пациент, независимо дали постъпва по спешност или планово, да получава медицински грижи с еднакво качество като в останалите такива болници.

За високотехнологичните суперболници обаче е необходима и подходяща инфраструктура, която за Видин, Лом и Берковица все още е мираж.

През годините идеята за създаването на висотехнологични или “суперболници” периодично се подновяваше и трансформираше, като се обсъждаше да има такава болница във всеки от 28-те областни града или пък да са 12 за цялата страна. Концепцията залегна и в Националната здравна стратегия за периода 2014 – 2020.

От началото на тази идея минаха повече от 10 години, но опит за равен и бърз достъп на гражданите до качествено лечение така и не бе реализиран, а дисбалансите продължават да се задълбочават.