Административен съд – София-град, отмени отказа на главния секретар на Изпълнителната агенция за околна среда и водите (ИАОС) да предостави достъп до всички формуляри за внос на отпадъци в България, подадени към агенцията през 2017 и 2018 г.

monsieur bobo vratsa

През август 2019 г. “Капитал” поиска от министъра на околната среда и водите Нено Димов достъп до всички “приложения VІІ, съдържащи информацията придружаваща превозите на отпадъци съгласно чл. 3, пар. 2 и 4 от Регламент 1013/2006, за внос на отпадъци в България през 2017 и 2018 година”.

Въпросните документи съдържат пълна информация по процеса по внос на отпадъци като превозвач, вносител, генератор на отпадъците, описание на отпадъците, място и начин оползотворяването им.

От МОСВ препратиха заявлението на ИАОС, откъдето отказаха да предоставят информация, мотивирайки се с твърдението, че въпросната информация не е обществена. “Капитал” обжалва отказа със съдействието на правния екип на “Програма достъп до информация”.

“Решението е революционно, защото ясно казва къде е балансът между търговската тайна, от една страна и правото на гражданите на здравословна и благоприятна околна среда, което без съмнение включва и правото на достъп до информация за околната среда”,  коментира ръководителя на правния екип на “Програма достъп до информация” адвокат Александър Кашъмов. Той изрази надежда, че решението ще даде ясен знак на администрацията.

“Безспорно вносът на отпадъци е един от факторите… който е в състояние да окаже съществено въздействие върху повечето от компонентите на околната среда”, пише в решението си съдия Вяра Русева.

„Характерът на обществените отношения, регламентирани със Закона за опазване на околната среда обаче, предполага максимална прозрачност на всяка дейност, която би могла да се отрази в посочените в закона аспекти на околната среда”, пише още в съдебния акт, който и припомня, че конституцията гарантира “право на гражданите на здравословна и благоприятна околна среда в съответствие с установените стандарти и нормативи, което право включва и правото на информация за околната среда”.

Темата с вноса на отпадъците е от изключителен обществен интерес. През септември прокуратурата съобщи, че е получила информация от ДАНС, че в няколко ТЕЦ-а, свързани с Христо Ковачки, се изгарят неправомерно отпадъци и в тази връзка започва проверка, но до този момент резултатите не са обявени публично.

Въпросът стана актуален и тази седмица, когато италианските карабинери съобщиха, че са задържали влакова композиция с 815 тона боклук, предназначен за износ за България. Износът става с фалшиви документи, според които ставало дума за пластмасови отпадъци, но в действителност в балите имало непреработен смесен отпадък.

В четвъртък Нено Димов и вътрешният министър Младен Маринов дадоха пресконференция по случая, на която Младен Маринов заяви, че информацията за това, че отпадъците са били предназначени за България, била “твърдение на някои медии”. В действителност обаче тази информация идваше от прессъобщението на италианските власти.

Преди два дни Административен съд – Стара Загора, прие, че “ТЕЦ “Брикел”, свързан с Ковачки, не може да гори отпадъци, докато не бъде направена оценка на въздействието върху околната среда. Допреди това в съоръжението със съгласието на РИОСВ – Стара Загора, се изгаряха “експериментално” различни отпадъци. Делото беше заведено от сдружение “За Земята”.

Източник: Капитал