Вършец и Берковица също влизат в този списък.
Собствениците на вили и къщи в провинцията, които имат и други жилища, може да бъдат неприятно изненадани тази година.
Ако вторият им имот е в селище със статут на морски, планински или балнеокурорт, местният им данък ще скочи до три пъти.
Например двойно и тройно ще се плаща за наследствена къща в Берковица, Кюстендил или Велинград, ако тя не се ползва като основно жилище и не е “място за настаняване” по Закона за туризма.
В края на миналата година депутатите гласуваха по-високи ставки за данък сгради за над 140 населени места в България, включени в списъка на курортите.
Промяната бе направена почти без никакви дебати между първо и второ четене на данъчните закони по предложение на Обединените патриоти.
Мотивът за това е държавата да си прибере дължимото от апартхотелите по морето и в ски курортите, които се отдават под наем на туристи, без собствениците им да плащат на хазната.
На практика мярката обхваща много по-широк кръг имоти от апартхотелите.
В списъка на курортите с национално значение фигурират 42 селища в цялата страна.
В тях общинските съвети от тази година ще налагат от 5 до 7 промила върху данъчната оценка на всеки имот, който не е основно жилище и не е регистриран като място за настаняване по Закона за туризма.
Новите ставки са неколкократно по-високи от досегашните граници от 0.1 до 4.5 промила, които остават да важат за апартаменти и къщи в тези курортни селища, които се ползват като основно жилище.
Тази година предстоят местни избори и се очаква кметовете все пак да не предприемат резки увеличения.
Но дори и да приложат минималната ставка от 5 промила, тя ще е над два пъти по-голяма, като се има предвид, че 80% от местните управи до момента прилагат ставка от 2 промила.
В списъка на курортите от национално значение освен морските и ски комплексите са включени още 30 градове и села – например Стрелча, Банкя, Вършец, Котел, Берковица, Павел баня, Кюстендил. Със статут на курорт с национално значение са Варна и Бургас.
Курорти от местно значение са около стотина населени места.
За второ жилище в тях ставките за данък сгради вече ще са от 4.5 до 6 промила върху данъчната оценка. Промяната ще засегне почти всички градчета и села с минерални извори, както и планински селища като Априлци, Елена, Етрополе, Клисура, Копривщица.
В Закона за местните данъци и такси е записано, че новите, по-големи данъчни ставки няма да се прилагат, ако жилището се отдава под наем.
Засега не е ясно как общинските данъчни служби ще разбират кога в годишната си данъчна декларация за доходите собственикът е обявил, че отдава жилището си под наем и е платил данък за това.
Декларацията за доходите се подава до 30 април, но това е и крайната дата за ползване на5% отстъпка.
Ако този срок не бъде удължен, собствениците на ваканционен имот в курортно селище хем ще платят данък за това, че са го отдавали под наем, хем ще платят двойно и тройно по-висок данък сгради към местната община.
По-високите налози за жилищата в курортите първо бяха атакувани с вето от президента, което обаче бе отхвърлено от управляващото мнозинство в парламента, съобщава “Сега”.
След това държавният глава сезира Конституционния съд и се чака решението.