Няма нищо по-сигурно от това – когато става въпрос за инфраструктурни проекти в България, терминът “срокове” се е трансформирал в синоним на “неясноти”, “оправдания” и… разбира се, “мълчание”.

Пътят Мездра-Ботевград изглежда е изправен пред същата съдба.

monsieur bobo vratsa

Aко и вие се чудите кога ще бъде завършен, просто спрете да се чудите, защото явно в България нищо не е по-непредсказуемо от този проект, който продължава да е обвит в тъмна мъгла, съпътстван от похарчени милиони левове и минимална видима работа.

Когато АПИ и изпълнителите на Лот 1 и Лот 2 решават да не отговарят на въпроси за текущия напредък, графика, финансовото състояние или качеството на работа,

това може да се нарече не само липса на прозрачност. По-скоро се доближава до официално признание, че нещата не вървят по план.

“Информацията е прерогатив на възложителя” – сигурно е, че този отговор изчерпва всичко, което може да се очаква от държавни структури, които очевидно не се чувстват ангажирани да информират тези, които чакат и плащат.

Нашият екип отправи официални запитвания към Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) и строителните фирми „Геострой“, “Европейски пътища” и „Етерна Кънстръкшън“, които изпълняват Лот 1 и Лот 2 от трасето. Въпросите, свързани с текущия напредък, съответствието с предварителния график, финансовото състояние на проекта и гаранциите за качество, останаха без отговор.

Изпълнителите: “Информацията е прерогатив на възложителя”

Фирмите изпълнители реагираха с уклончив отговор, в който подчертават, че предоставянето на информация по договора е отговорност на възложителя. Това поражда съмнения относно прозрачността на проекта, особено след като институциите също не предоставят разяснения за реалния напредък.

Сред ключовите въпроси, които останаха без конкретен отговор, са:
Какъв процент от строително-ремонтните дейности са завършени?
Има ли закъснения и какви са причините за тях?
Каква част от финансирането е усвоена и има ли риск от недостиг на средства?
Какви технически и логистични предизвикателства възпрепятстват работата?
Кога ще бъде завършен проектът и въведен в експлоатация?

Видно от цитираните по-горе мейли, фирмите изпълнители  на обекта , разбира се, не могат да не изразят благодарност за „интереса“ ни към тяхната работа. Но ако погледнем обективно на ситуацията, те са напълно наясно, че когато медии проявяват интерес, не е с цел да им отправят “поздравления” за “ефективността”, а за да попитат – защо се бави работата? Защо хората и бизнесът трябва да продължават да търпят тези забавяния, които са не само изнервящи, а и водят до загуба на средства, както и риск за живота и здравето на жителите на целия Северозапад?

След като изпратихме същите въпроси и до АПИ, отговорът беше предсказуем… просто нямаше такъв.

Ден след нашия имейл до тях, от Пътната агенция излязоха с витиевато прессъобщение, което, ако бъде прочетено в контекста на текущото състояние на проекта, звучи направо абсурдно.

Както и да го погледнем, всеки опит да се хвърли светлина върху истинската причина за забавянето и да бъде получен отговор на въпроса “Кога ще бъде пуснат пътят в отсечката Мездра-Лютидол?”, изглежда се “удря в стена” от институционално мълчание и комуникативна неадекватност.

Проблемът с липсата на прозрачност

Това не е първият случай, в който общественозначим проект остава без адекватна комуникация от страна на институциите. Жителите на региона, които разчитат на този път за по-бързо и безопасно придвижване, засега не получават ясна информация за причините за забавянето и очакваните срокове за завършване.

Въпреки че проектът по трасето Мездра-Ботевград е от стратегическо значение за свързаността и икономическото развитие на Северозападна България, липсата на публичност поражда съмнения за ефективността на изпълнението и управлението на средствата.

Въпросът остава открит: Кога институциите и изпълнителите ще поемат отговорност и ще дадат ясни отговори на гражданите?