Националният фестивал на малките театрални форми ще се проведе във Враца от 1 до 7 октомври.

Това обявиха на пресконференция директорът на театъра Анастас Попдимитров и селекционерът на фестивала Никола Вандов.

monsieur bobo vratsa

Провеждането на целия фестивал е съобразено с епидемиологичната обстановка, в която се намираме и мерките, свързани с разпространението на COVID-19.

„Предопредили сме нашите верни зрители, че

трябва да предоставят PCR тест или документ за ваксинация при закупуването на билетите си. Тестът трябва да е направен последните 72 часа, а за преболедувалите – важи само за последните 6 месеца“,

заяви Попдимитров и допълни:

„Но засега това не е проблем при организацията ни. Това е камерен фестивал, при него публиката така или иначе е ограничена при някакъв брой.“

Директорът увери, че има строга дисциплина по отношение на тестванията и предпазването на актьорите.

„Правим тествания на целия състав. Преди два дни правихме последното тестване. За щастие всички са негативни.“

Гостуващите трупи са предоставили списъци за това, кой от пристигащите е ваксиниран, кой е преболедувал и на кого трябва да се прави PCR тест.

„PCR тестовете ще бъдат безплатни. Мобилни екипи на РЗИ-Враца ще тестват пристигащите актьори. Те ще правят проверки и на публиката за нейното разположение и носенето на маски“, каза още Анастас Попдимитров.

Предвид обстановката обаче, тази година няма да има гостуващи трупи от чужбина.

Бюджетът на фестивала е 55 000 лева. 30 000 са отпуснати от Министерството на културата, 10 000 е предвидила Община Враца и останалите 15 000 лева са от средставата на Драматично-куклен театър Враца.

„Още един повод за празник е това. Откриването ще се състои на 1 октомври в 17:30 часа в ДКТ-фоайе II-ри етаж.“

На тазгодишното провеждане на фестивала ще бъдат представени две премиерни представления.

На първи ще видите „Гостилничарката“ от Карло Голдони, а на втори – „Двайсет хиляди страници“ от Лукас Берфус.

„Такава е магията на театъра, че ако човек дойде да гледа тези 11 представления, още 11 съдби ще съпреживее. Ще се потопи в още 11 живота. Мисля, че спектаклите са комуникативни. Центърът е поставен върху българската драматургия. 

Фактически човек може да живее и без театър и мнозина упорито следват тази максима, но уверявам ви и съм убеден в това – театърът и книгите са нещо, което прави живота по-смислен, по-шарен, по-пъстър, по-интересен, заяви селекционерът на фестивала литературоведът Никола Вандов.

„За жалост предвид обстановката салоните не може да бъдат пълни, в нормални условия щяха да се напълнят, но какво нормално ни се случва в момента, за да бъде фестивалът нормален. Той все пак е отражение на живота, който живеем“, каза още той.

Наградите са традиционните за фестивала – за режисура, за стенография, за мъжа и женска роля.

Журито ще състои се от трима членове. Председател Копринка Червенкова, Стефан Янков и Явор Коинаков.

Директорът на театъра заяви още, че в момента се прави летопис на институцията.

„Той ще бъде подготвен за 85-годишнина на Врачанския театър през 2023 година.“