Синдикалисти “реформираха” набързо здравния модел, като предложиха да бъдат въведени общински пътеки в болницата в Козлодуй. Странното е, че те направиха това не на среща с общинската управа, а на среща с медицинския персонал.
Председателят на Медицинска федерация “Подкрепа” д-р Камен Данов, председателят на Регионалния медицински съюз-Враца – д-р Емил Младенов и председателят на Регионалния синдикален съюз-Враца – Десислава Димитрова са разговаряли с медиците, които заплашват да напуснат болницата с колективна оставка на първи март, ако не бъдат повишени техните заплати.
Медицинските специалисти излязоха и с Декларация, чрез която искат да бъдат изпълнени всички договорености, разписани в Колективния трудов договор в сектор “Здравеопазване” в срок до 1 септември тази година; за промяна на статута и начина на финансиране на общинските болници.
Те искат още повишение на цените на всички клинични пътеки и остойностяване на труда на медицинските специалисти, участващи в лечебния процес по КП.
Според декларацията трябва да отпаднат лимитите, наложени от Здравната каса и да бъдат изплатени всички надлимитни дейности.
Медицинските сестри настояха още Община Козлодуй, като принципал на здравното заведение, да намери механизми и начини да подпомогне болницата.
Според представителите на синдикатите: „Общинските съвети в някои градове финансират общинското здравеопазване. Не се финансират, като директно се дават пари за заплати, а се дават пари за дейности. Това са така наречените общински пътеки. Те са предназначение да покриват лечението на здравнонеосигурени пациенти, такива, които не попадат в определена клинична пътека или тук нямате такава пътека.”
Това обаче реално не отговаря на истината, защото общинските съвети не разполагат със собствен бюджет. Съветниците биха могли да гласуват отпускането на определени средства, но няма практика никъде в България ежемесечно да бъдат дотирани болниците от общините.
Освен това в нито един закон не съществува понятието “общинска пътека”.